XIX Niedziela Zwykła – 09.VIII.2020R.

1. Powierzajmy nas wszystkich Bożej Opatrzności przez ręce naszej niebieskiej Matki – Pani Jasnogórskiej, do której w tych sierpniowych dniach kierujemy nasze kroki.

2. W dniu dzisiejszym pod chórem Panowie i Panie z Rady Parafialnej zbierają na ofiarę na odnowienie naszego kościoła za złożona każdą ofiarę składam serdeczne Bóg zapłać, w sobotę w Uroczystość Wniebowzięcia NMP,  o godzinie 10.00 rano odprawiona zostanie Msza św. za wszystkich ofiarodawców i ich rodzin.

3. W poniedziałek, 10 sierpnia, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętego Wawrzyńca, diakona Kościoła rzymskiego, męczennika (†258). Zginął za wiarę w Chrystusa razem z papieżem Sykstusem II.

4. W środę zapraszam na wspólną modlitwę podczas Nowenny do Matki Bożej Fatimskiej o godz. 17.30,

W piątek wystawienie i koronka do Bożego Miłosierdzia o godzinie 17.30, w sobotę różaniec pokutny Fatimskie o godzinie 17.25. Wyjątkowo ze  z powodu  Uroczystości Matki  Bożej Fatimskiej w czwartek nie będzie Mszy Świętej rano i adoracji. Zapraszam do uczestniczenia w wieczornych uroczystościach o godzinie 18.00.

5. W tym tygodniu przypada 13. dzień miesiąca. Zapraszamy do udziału w modlitwie ku czci Matki Bożej Fatimskiej w czwartek 13 sierpnia 2020 odbędzie się czwarte nabożeństwo Fatimskie w tym roku. Uroczysta Msza św. połączona z nabożeństwem Fatimskim i procesją wokół kościoła będzie o godzinie 18.00. Na to święto figurę Matki Bożej Fatimskiej proszę o udekorowanie i o niesienie figury w czasie procesji  asystę z osiedli: PAŃSKIE; POREBSCY, NOWA WIEŚ , MORGI, KACIKI. Proszę Panów z Rady parafialnej do niesienia baldachimu, rodziców dzieci w wieku przedszkolnym o zorganizowanie sypania kwiatów, dzieci pierwszokomunijne o niesienie różańca, zapraszam Oazę, dziewczynki z grupy misyjnej, ministrantów i lektorów o przygotowanie asysty, zapraszam  Nadzwyczajnych Szafarzy,  Porębiański Ród o oprawę muzyczną dla naszej uroczystości. Proszę również o odświętny strój regionalny, i zabranie świec na procesję

6. W piątek, 15 sierpnia, przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ten dogmat był przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. W uroczystość Msze Święte w naszym kościele o godz. 8.00; 10.00 i 17.00.

7. W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. W tę uroczystość dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym Maryja osiąga pełnię zbawienia. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga. Obrzęd błogosławieństwa kwiatów, ziół i zbóż, odbędzie się przed rozesłaniem po każdej Mszy.

8. Dziękczynienie za zbiory „DORZYNKI PORĘBIAŃSKIE”  odbędą się 16.08. 2020 r. podczas Mszy Świętej celebrowanej o godz. 10.00. Delegacja z wieńcem dożynkowym Pan Sołtys oraz Starosta i Starościna dożynkowi  z darami ofiarnymi  niech zgromadzi się przed wejściem głównym do kościoła. Tam nastąpi  powitanie, a potem uroczysta procesja  ze śpiewem dookoła kościoła i  wprowadzenie do świątyni.

9. 15.08.2020 w  Maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.

10. Przez ostatnie dni myśli i serca nas, Polaków podążają razem z tłumami pielgrzymów na Jasną Górę, gdzie od wieków z głęboką wiarą wspólnie zanosimy do Matki Bożej, Królowej Polski, nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Dziękujemy za tyle dowodów Jej wielowiekowej opieki nad naszą Ojczyzną wśród wielu zawirowań historii, także tej najnowszej.

11. W najbliższy piątek 14.08.2020 odbędzie się w naszym kościele adoracja całodzienna w intencji naszej „OJCZYZNY” z okazji 100 lecia bitwy  zwanej Cudem nad Wisłą w godzinach od 10.00 do 17.30. Zapraszamy.

12. W związku z trwającym miesiącem trzeźwości przypominamy hasło pracy nad otrzeźwieniem naszego narodu, podane przez Komisję Episkopatu Polski ds. Trzeźwości. Hasło brzmi ono: „Młodzi trzeźwi i wolni”.  Będzie można pomóc uzależnionym poprzez wpisanie się do księgi modlitwy za uzależnionych i podjąć dobrowolnie abstynencję za  siebie lub za drugiego człowieka w celu podjęcia w sierpniu trudu walki z alkoholem w naszej parafii. Zalecam i zapraszam.

13. W przyszłą Niedzielę 16.08.2020 na prośbę ks. Biskupa Przewodniczącego Episkopatu Polski  składka do puszek na rzecz poszkodowanych w Libanie ( Bejrut) puszka ta zostanie przekazane prze CARITAS POLSKA do Libanu. Za złożoną ofiarę już dziś serdecznie składamy wszystkim Bóg Zapałać.

14. Maryi Wniebowziętej polecamy jubilatów i solenizantów całego tygodnia.

15. Bardzo dziękuję za sprzątanie kościoła rodzinom z osiedla KACIKI, MORGI POREBSCY CZ. III: MYSZA Maria; MYSZA Barbara; MYSZA Natalia; WOŹNIAK Małgorzata; CICHAŃSKA Elżbieta: CICHAŃSKA Krystyna;  KACZOR Magdalena; GRABKA Katarzyna: DOMAGAŁA Ewa; KACIK Zofia; DAWIEC Łucja; DAWIEC Aleksandra; JANIA Danuta; SZCZYPTA Anna i za  140 zł na potrzeby kościoła. Prosimy o utrzymanie porządku w naszej świątyni w nadchodzącym tygodniu w poniedziałek i w piątek od godziny 9.00 rodziny z osiedli: PORĘBSCY CZ. II (OD PAŃSTWA WALECIK DO PAŃSTWA JANIA) I OSIEDLE STARMACHY. Pracę proszę wykonać w poniedziałek,  i w sobotę o godzinie 9.00.

16. Trwa okres letniego wypoczynku. Odpoczywającym na wakacjach i urlopach oraz naszym gościom życzymy radość i pięknych chwil w gronie rodziny i przyjaciół.

17. Prasę katolicką można zakupić u ministrantów przed kościołem. Zapraszam.

 

 

Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej - Koninkach  tel. 18 33 17 210   www.parafiakoninki.pl    mapa witryny   projekt i wykonanie M.S.