XIX Niedziela Zwykła – 11.VIII.2019R.

1. Gotowość na przyjście Pana, o której mówi dzisiejsza Ewangelia, nie może napawać nas lękiem i niepokojem. Najlepszym jej znakiem jest pełne entuzjazmu zaangażowania w życie Kościoła oraz stan łaski uświęcającej. Wykorzystajmy czas wakacyjnego odpoczynku także na budowanie głębokiej więzi z Chrystusem i Jego Kościołem.

2. W dniu dzisiejszym gościmy ks. proboszcza z Krakowa Pleszowa , z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, który będzie głosił do nas słowo Boże i będzie zbierał ofiarę na budowę kościoła. Nasz dekanat w tym nasza parafia jest patronką budującego się kościoła i poprzez składkę z niedzieli wspieramy go przy budowie świątyni. Bóg zapłać za złożona ofiarę.

3. W dniu dzisiejszym pod chórem Panowie i Panie z Rady Parafialnej zbierają na ofiarę na odnowienie naszego kościoła i na odnowioną wieżę dzwonów, za złożona każdą ofiarę składam serdeczne Bóg zapłać, w czwartek w Uroczystość Wniebowzięcia NMP,  o godzinie 8.00 rano odprawiona zostanie Msza św. za wszystkich ofiarodawców i ich rodzin.

4. W tym tygodniu przypada 13. dzień miesiąca. Zapraszamy do udziału w modlitwie ku czci Matki Bożej Fatimskiej we wtorek 13 sierpnia 2019 odbędzie się czwarte nabożeństwo Fatimskie w tym roku. Uroczysta Msza św. połączona z nabożeństwem Fatimskim i procesją wokół kościoła będzie o godzinie 18.00. Na to święto figurę Matki Bożej Fatimskiej proszę o udekorowanie i o niesienie figury w czasie procesji  asystę z osiedli: RUSNAKI; MOŚCISKA; MOSCISKA - NOWE DOMY, BOREK; OSTRA. Proszę Panów z Rady parafialnej do niesienia baldachimu, rodziców dzieci w wieku przedszkolnym o zorganizowanie sypania kwiatów, dzieci pierwszokomunijne o niesienie różańca, zapraszam Oazę, dziewczynki z grupy misyjnej, ministrantów i lektorów o przygotowanie asysty, zapraszam  Nadzwyczajnych Szafarzy,  Porębiański Ród o oprawę muzyczną dla naszej uroczystości. Proszę również o odświętny strój regionalny, i zabranie świec na procesję.

5. W uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, 15 sierpnia, czwartek Msze Święte w naszym kościele według porządku niedzielnego. Jest to święto nakazane i dlatego Msze Święte będą sprawowane w porządku niedzielnym. ( 8.00; 10.00; 17.00). Także 15 sierpnia wspominamy rocznicę bitwy warszawskiej 1920 roku – „cudu nad Wisłą” – i modlimy się za polskich żołnierzy w dniu ich święta.

6. W Polsce ta uroczystość 15 sierpnia  znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej.  Dlatego w tym  dniu na  liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione podczas świątecznych. Obrzęd błogosławieństwa kwiatów, ziół i zbóż, odbędzie się przed rozesłaniem po każdej Mszy. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Pana Boga. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.

7. Dziękczynienie za zbiory „DORZYNKI PORĘBIAŃSKIE”  odbędą się 18.08. 2019 r. podczas Mszy Świętej celebrowanej o godz. 10.00. Delegacja z wieńcem dożynkowym oraz Starosta i Starościna dożynkowi  z darami ofiarnymi  niech zgromadzi się przed wejściem głównym do kościoła. Tam nastąpi  powitanie, a potem uroczysta procesja  ze śpiewem dookoła kościoła i  wprowadzenie do świątyni.

8. Przez ostatnie dni myśli i serca nas, Polaków podążają razem z tłumami pielgrzymów na Jasną Górę, gdzie od wieków z głęboką wiarą wspólnie zanosimy do Matki Bożej, Królowej Polski, nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Dziękujemy za tyle dowodów Jej wielowiekowej opieki nad naszą Ojczyzną wśród wielu zawirowań historii, także tej najnowszej. Dzisiaj w niedzielę zakończyła się Pielgrzymka Na Jasna Górę z naszej Parafii i dekanatu chcę podziękować wszystkim , którzy poszli na nią i pomogli przy jej organizowaniu czy prowadzeniu np. przy  śpiewie, Panu Hubertowi i całej Jego scholii, Ani za zapisy na pielgrzymkę i  pomoc przy bagażach, dziękuję Pani Józefie Lupie. Niech Maryja Wam wszystkim błogosławi.

9. W związku z trwającym miesiącem trzeźwości przypominamy hasło pracy nad otrzeźwieniem naszego narodu, podane przez Komisję Episkopatu Polski ds. Trzeźwości. Hasło brzmi ono: „Młodzi trzeźwi i wolni”.  Będzie można pomóc uzależnionym poprzez wpisanie się do księgi modlitwy za uzależnionych i podjąć dobrowolnie abstynencję za  siebie lub za drugiego człowieka w celu podjęcia w sierpniu trudu walki z alkoholem w naszej parafii. Zalecam i zapraszam.

10. W poniedziałek 12.08.2019 Msza święta zostanie odprawiona o godzinie 18.00 ( nie Będzie Mszy Świętej rano o godzinie 7.00).

11. Maryi Wniebowziętej polecamy jubilatów i solenizantów całego tygodnia.

12. Bardzo dziękuję za sprzątanie kościoła rodzinom z osiedla STARMACHY: CICHÓRZ Katarzyna; TRAM  Józefa;  TRAM Anna;  TROJAK Józefa;  ZAPAŁA Sylwia; pani Kaczor; ZAPAŁA Agata; ZAPAŁA Jarosław;  i za  60 zł na potrzeby kościoła. Prosimy o utrzymanie porządku w naszej świątyni w nadchodzącym tygodniu rodziny z osiedla TRAMY CZ. I w poniedziałek  OD MOSTU DO KOŚCIOŁA,  w sobotę TRAMY CZ. II  OD WILLI TRAM DO KOŚCIOŁA. Pracę proszę wykonać w poniedziałek,  i w sobotę o godzinie 9.00.

13. Trwa okres letniego wypoczynku. Odpoczywającym na wakacjach i urlopach oraz naszym gościom życzymy radość i pięknych chwil w gronie rodziny i przyjaciół.

14. Prasę katolicką można zakupić u ministrantów przed kościołem. Zapraszam.

 

Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej - Koninkach  tel. 18 33 17 210   www.parafiakoninki.pl    mapa witryny   projekt i wykonanie M.S.