Wielkanoc 2019

21 kwietnia 2019 r.

1. Od wczesnego rana pozdrawiamy się dzisiaj radosnym: Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! Jest to nasze wielkanocne wyznanie wiary. Na tej prawdzie opiera się całe chrześcijaństwo i wiara Kościoła. Od świadków Zmartwychwstałego rozpoczęło się głoszenie Dobrej Nowiny na całym świecie. Niech prawda o powstaniu z martwych naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa, która niesie także nadzieję naszego zmartwychwstania, przenika całe nasze życie. Niech będzie ukojeniem w cierpieniu i smutku, niech stanie się źródłem radości w naszej codzienności. Niech dodaje siły w zmaganiu się ze słabościami i wzrastaniu w cnotach. Niech przenika nasze życie rodzinne, zawodowe i społeczne. Niech pozwoli nam w całkowitej szczerości serca świętować dzień radosnego zwycięstwa życia nad śmiercią. Życzymy sobie wzajemnie błogosławionych i szczęśliwych Świąt Wielkanocnych.

2. Błogosławiona radość pustego grobu staje się dzisiaj naszym udziałem. Przez okres Wielkiego Postu, rekolekcje, udział w nabożeństwach pasyjnych i sakrament pokuty przygotowaliśmy serca na spotkanie ze Zmartwychwstałym. Niech Chrystusowe zwycięstwo nad grzechem i śmiercią napełni nasze serca nową nadzieją. Wielkanocna radość niech zagości w naszych domach, pośród krewnych, przyjaciół i znajomych. Niech umacnia zwłaszcza dotkniętych cierpieniem, chorobą, wszelką ludzką krzywdą i zranionych grzechem.

3. Dziś Msze Święte jeszcze o godz. 10.00 i 15.00. Jutro drugi dzień świąt – Poniedziałek Wielkanocny. Pamiętajmy, że nasza radość i cała przedświąteczna krzątanina miały swój cel przede wszystkim w wydarzeniach męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Zadbajmy o nasz udział w świątecznej Mszy Świętej. Będziemy je sprawować o godz. 8.00; 10.00; 15.00; 16.00 ślubna. Zachęcam także, o ile to możliwe, do uczestnictwa we Mszach Świętych przez całą oktawę Wielkanocy. W czasie wolnym warto zajrzeć też do innych kościołów i obejrzeć wystrój grobów Pańskich. Składka jutrzejsza na potrzeby Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

4. W ramach świątecznego popołudniowego wypoczynku, może przechadzki czy przejażdżki, pamiętajmy także o chwili modlitwy przy grobach naszych najbliższych, którzy przez chrzest zostali włączeni w Chrystusa i teraz oczekują na pełny udział w Jego zmartwychwstaniu

5. Uroczyste świętowanie Wielkanocy rozciąga się na oktawę. Każdy dzień tego tygodnia ma rangę uroczystości. Dlatego w piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

6. W przyszłą niedzielę – Święto Miłosierdzia Bożego. W tym dniu odpust w Mszanie Dolnej o godz.11.00. Centralne uroczystości są w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach o godz. 10.00. W naszym kościele o godz. 15.00, w godzinie Miłosierdzia Bożego,  będzie wystawiony Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia i akt oddania całej naszej wspólnoty Jezusowi Miłosiernemu. Msza święta popołudniowa, będzie już o godzinie 17.00.  Nowenna do Miłosierdzia Bożego w niedziele o godz. 10.00, w poniedziałek wielkanocny o godz. 08.00, a od wtorku aż do soboty w czasie wieczornej Mszy Świętej.

7. Kieruję zachętę do wszystkich, którzy nie byli do spowiedzi przed Świętami, aby uczynili to jeszcze przed Uroczystością Miłosierdzi Bożego.

8. Składam podziękowanie wszystkim uczestnikom Triduum Paschalnego, grupom przygotowującym nabożeństwa i liturgię w szczególności: ks. Dk. Krzysztofowi, Siostrze Bernadecie, panu Organiście., Nadzwyczajnym Szafarzom Eucharystii, a także: Chórowi parafialnemu „Gloria Dei” pod kierunkiem pani Beaty Klimek, Zespołowi Porębiański Ród, Grupie Ojca Pio, Oazie, Grupie Misyjnej „Anioł Ziemi Gorczańskiej”, Ministrantom i Lektorom, Różom Żywego Różańca oraz Związkowi Podhalan i Straży Pożarnej, Panom z Rady Parafialnej i osiedlom przygotowującymi, a także niosącym figury w czasie procesji rezurekcyjnej. Również dziękujemy  za przygotowanie ciemnicy i grobu Pańskiego Siostrze Bernadecie, Państwu: Stanisławie, Czesławowi Zapała, Marii, Teresie, Andrzejowi Leleń, Ani Cichańskiej, Jakubowi Gnieckiemu za pomoc. Parafianom i Gościom, za ofiary złożone na kwiaty, do    grobu i na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej, a przede wszystkim za tak liczną  z waszej  strony obecność.

9. Msze święte w naszej parafii od Wielkiego Wtorku, w tygodniu wieczorne będą o godz. 18.00, ranne o 07.00 w niedzielę Msza św. popołudniowa będzie o godz. 17.00. ( w niedzielę Miłosierdzia Bożego o 17.00). W ten sposób będziemy odprawiać do  końca października jest to czas letni.

10. Solenizantów i jubilatów tygodnia polecamy opiece świętych patronów.

11. Bardzo dziękuję za sprzątanie kościoła rodzinom z osiedla: CHLIPAŁY – Gackowiec Roman;  Gackowiec Krystyna; Gackowiec Andrzej; Chlipała Krystyna; Bielska Kinga; Kielusiak Jan; Kaciczak Tadeusz; Kaciczak Sebastian i  za ofiarę na kościoła 80 złotych. Proszę o sprzątanie naszego kościoła mieszkańców osiedla: GWAŁTY. Prace proszę wykonać we wtorek od godz. 9.00 i w sobotę o godz. 9.00.

 

Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej - Koninkach  tel. 18 33 17 210   www.parafiakoninki.pl    mapa witryny   projekt i wykonanie M.S.