VI Niedziela Wielkiego Postu 14.IV.2019r.

Niedziela   Palmowa - Męki Pańskiej

1. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.

2. Dzisiaj ostatnie w tym roku nabożeństwo gorzkich żali o godz. 14.00.

3. Zapraszamy Rodziców, całą rodzinę Nauczycieli, oraz młodzież z klasy VIII ze szkoły podstawowej w Porębie Wielkiej   do wspólnej modlitwy na Mszy Świętej w poniedziałek 15 kwietnia 2019 o godzinie 7.00 rano będziemy prosić Boga o zdanie egzaminu i o dobry wybór szkoły a zarazem dobry wybór drogi życiowej dla naszych dzieci.

4. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.

5. Spowiedź święta w Wielkim Tygodniu: w poniedziałek – parafia Niedźwiedź; wtorek Mszana parafia Miłosierdzia Bożego, środa Mszana Dolna parafia Św. Michała Archanioła, w naszej parafii dodatkowa spowiedź we wtorek od godziny 15.00 do 17.00.

6. W Wielką Środę nie będzie nowenny do Matki Bożej Fatimskiej i Mszy św. wieczornej o godzinie 17.00 z powodu wyjazdu do szpitala, Msza Św. zostanie odprawiona rano o 7.00.

7. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 18.00. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja będzie do godziny: 22.00.

8. W Wielki Piątek  Liturgia Męki pańskiej o godzinie 18.00 wcześniej o godz. 14.45 koronka do Bożego Miłosierdzia, a o godz. 15.00 Droga Krzyżowa. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Zaraz po przyjściu zaśpiewamy trzy części Gorzkich Żali, o godz. 22.00 będzie Droga Krzyżowa w Kościele. Proszę Panów Strażaków i Związek Podhalański o zaciągnięcie warty przed Grobem. Adoracja będzie przez całą noc według ustalonego porządku. W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa i post ścisły tzn. wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ścisły – ilościowy obowiązuje od 18  do 60 roku życia. zachęcamy wiernych, aby zachowali wstrzemięźliwość także w Wielka Sobotę, aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej. Ofiara złożona w czasie adoracji Krzyża świętego w  piątek będzie przekazana do Kurii na odnowienie Grobu Pana Jezusa w Jerozolimie.

9. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów od godziny 9.00 do 12.00 co 15 minut.  W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich Parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godzinie 18.00. Rezurekcja w Niedzielę o godzinie 6.00.

10. Od Wielkiego Piątku rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego.

11. Zachęcamy do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń.

12. Zapraszam naszych seniorów umówionych na obmycie nóg w czasie wieczerzy Pańskiej na  spotkanie w czwartek o godz. 17.30 do Kościoła.

13. Dziękuję za ofiary do Grobu Pańskiego od Róży Marii Cichorczyk 200 zł., Róży Władysławy Tram 170 zł., Róży Wiktorii Domagały 200 zł, Róży Bogumiły Hryniawskiej 180 zł , Róży Antoniny Misiury 200 zł, Rozalii Pitek 180 zł, , od Róży Magdaleny Słowik 200 zł,  od Róży Męskiej Jana Cichańskiego 200 zł; od Róży Pani Lupy 200zł; od Pani Kuczaj 200 zł, Pana Tadeusza, Maria  Stoch 200 zł. Bóg zapałać wszystkim, który złożyli jakakolwiek ofiarę ( również na tacę) na dekorację do ciemnicy i do  grobu oraz na kwiaty.

14. Dzisiaj Droga Krzyżowa Pokutna ulicami naszej parafii, zbieramy się przy Kaplicy Św. Rozalii w Koninkach o godzinie 18.00. Proszę na to nabożeństwo zabrać świece, bardzo uprzejmie proszę naszych Strażaków i osoby świeckie z samochodami o zabezpieczenie naszej Drogi Krzyżowej.

15. Nasi Strażacy apelują i proszą naszą młodzież o pomoc przy warcie przy grobie Pana Jezusa w sobotę od rana do wieczora, proszę zgłaszać się chłopców i dziewczęta do Pana Kazimierza Wsolka. Bardzo Wam dziękuje za okazaną pomoc.

16. Jutro ze względu na wspomnienie Dobrego Łotra otaczamy modlitwą więźniów, którzy pragną odpokutować za swoje winy.

17. Bardzo dziękuję za sprzątanie kościoła rodzinom: z osiedli : Misiury , Białonie: Misiura Maria; Misiura Małgorzata; Halama Teresa; Halama Józefa; Halama Stanisław; Kaciczak Tadeusz; Kraus Władysława; Kraus Jan; Kraus Zofia; Kurek Zofia; Kurek Ewa; Majrowska Józefa; Kretek Grażyna; Rapciak Weronika; Zapała Andrzej; i za złożoną ofiarę na Kościół 140 złotych. Bóg zapłać. Proszę o sprzątanie w następnym Wielkim Tygodniu i na Święta  rodziny z osiedla CHLIPAŁY;  proszę o sprzątanie w poniedziałek od godziny 9.00 rano i w sobotę po poświęconych pokarmach o godz. 12.30.

18. Wszystkie sprawy w kancelarii prosimy załatwić w poniedziałek, wtorek, środę. W pozostałe dni kancelaria nieczynna.

19. W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.

20. Solenizantom i jubilatom Wielkiego Tygodnia życzymy głębokich przeżyć nadchodzących dni i wszelkich potrzebnych darów. 

21. Zapraszam do kupowanie gazet katolickich u ministrantów na zewnątrz kościoła : Gość Niedzielny i Niedzielę, chodzi o pogłębienie naszej wiary i wiadomości na temat wiedzy o naszym kościele.

 

Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej - Koninkach  tel. 18 33 17 210   www.parafiakoninki.pl    mapa witryny   projekt i wykonanie M.S.