XIX Niedziela Zwykła – 12.VIII.2018R.

1. Pan Jezus wyraźnie mówi o sobie: Ja jestem chlebem żywym. Podczas każdej Mszy Świętej odkrywamy na nowo tę prawdę. Nie chodzi tylko o uznanie cudownej obecności Ciała Chrystusa w konsekrowanym chlebie, ale o to, by tym chlebem karmić się na co dzień, bo „kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki”.

2. W dniu dzisiejszym pod chórem Panowie i Panie z Rady Parafialnej zbierają na ofiarę na odnowienie naszego kościoła i na organy  za złożona każdą ofiarę składam serdeczne Bóg zapłać.

3. W poniedziałek 13 sierpnia 2018 odbędzie się czwarte nabożeństwo Fatimskie w tym roku. Uroczysta Msza św. połączona z nabożeństwem Fatimskim i procesją wokół kościoła będzie o godzinie 18.00. Na to święto figurę Matki Bożej Fatimskiej proszę o udekorowanie i o niesienie figury w czasie procesji  asystę z osiedli: Buchole, Kopajdy, U Zochra, Bastówka , Zapały.   Proszę również o asystę do niesienia relikwii św. Jana Pawła II i Św.. Franciszka i Św. Hiacynty, św. O Pio w strojach regionalnych. Proszę Panów z Rady parafialnej do niesienia baldachimu, rodziców dzieci w wieku przedszkolnym o zorganizowanie sypania kwiatów, dzieci pierwszokomunijne o niesienie różańca, zapraszam Oazę, dziewczynki z grupy misyjnej, ministrantów i lektorów o przygotowanie asysty, Panów do niesienia Baldachimu, Nadzwyczajnych Szafarzy Porębiański Ród o oprawę muzyczną dla naszej uroczystości. Proszę również o odświętny strój regionalny, i zabranie świec na procesję.

4. W środę będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to święto nakazane i dlatego Msze Święte będą sprawowane w porządku niedzielnym. Także 15 sierpnia wspominamy rocznicę bitwy warszawskiej 1920 roku – „cudu nad Wisłą” – i modlimy się za polskich żołnierzy w dniu ich święta.

5. W Polsce ta uroczystość 15 sierpnia  znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej.  Dlatego w tym  dniu na  liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione podczas świątecznych Mszy Świętych o godz. o godz. 8.00, 10.00 i 17.00; Obrzęd błogosławieństwa kwiatów, ziół i zbóż, odbędzie się przed rozesłaniem po każdej Mszy. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Pana Boga. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu. Natomiast dziękczynienie za zbiory będzie miało miejsce dzisiaj 12.08. 2018 podczas Mszy Świętej celebrowanej o godz. 10.00, Delegację z wieńcem dożynkowym i darami ofiarnymi niech zgromadzi się przed wejściem głównym do kościoła. Tam nastąpi Jej powitanie, a potem uroczysta procesja  ze śpiewem dookoła kościoła i  wprowadzenie do świątyni.

6. W najbliższy wtorek 14.08.2018 w liturgii wspominamy też kapłana i męczennika, franciszkanina, św. Maksymiliana Marię Kolbego (1894-1941). Jest on bliski naszym czasom, dobrze znamy jego życie i okoliczności męczeńskiej śmierci w oświęcimskim obozie koncentracyjnym. Niech jego heroiczna miłość Pana Boga i bliźniego będzie dla nas zobowiązującym przykładem.

7. Przez ostatnie dni myśli i serca nas, Polaków podążają razem z tłumami pielgrzymów na Jasną Górę, gdzie od wieków z głęboką wiarą wspólnie zanosimy do Matki Bożej, Królowej Polski, nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Dziękujemy za tyle dowodów Jej wielowiekowej opieki nad naszą Ojczyzną wśród wielu zawirowań historii, także tej najnowszej. Wszystkich, którzy nie mogą wyruszyć na pielgrzymie szlaki, zachęcam do pielgrzymki duchowej, choćby poprzez nawiedzenie naszej parafialnej świątyni, adorację, modlitewny przystanek przy rozsianych po naszej okolicy krzyżach, figurach świętych – możliwości mamy naprawdę wiele.

W sobotę zakończyła się Pielgrzymka Na Jasna Górę z naszej Parafii i dekanatu chcę podziękować wszystkim , którzy poszli na nią i pomogli przy jej organizowaniu czy prowadzeniu np. przy  śpiewie, Panu Hubertowi i całej Jego scholii, Ani za zapisy na pielgrzymkę i  pomoc przy bagażach, dziękuję Pani Józefie Lupie. Niech Maryja Wam wszystkim błogosławi.

8. W związku z trwającym miesiącem trzeźwości przypominamy hasło pracy nad otrzeźwieniem naszego narodu, podane przez Komisję Episkopatu Polski ds. Trzeźwości. Brzmi ono: „Przez dobrowolną, całkowitą abstynencję wielu do trzeźwości stanowej i zawodowej wszystkich”. żeby pomóc to będzie wystawiony zeszyt do którego będzie można wpisać się i podjąć dobrowolnie abstynencję za  siebie lub za drugiego człowieka w celu podjęcia w sierpniu trudu walki z alkoholem w naszej parafii.

9. Maryi Wniebowziętej polecamy jubilatów i solenizantów całego tygodnia.

10 Serdecznie zapraszam na „ODPUST PARTYZANCKI W SZCZAWIE  w DNIACH OD 18  DO 19. SIERPNIA 2018; Program Uroczystości znajduje się na afiszu w Gablocie;

11. Bardzo dziękuję za sprzątanie kościoła rodzinom z osiedla Mościska, N. Domy, Borek; Ostra : Cudakiewicz Stanisława; Lupa Danuta; Lupa Józefa; Nowak Angelika; Zapała Anna; Zapała Ewa; Rusnak Katarzyna; Rusnak Bernadetta; Kraus Maria; Liberda Stefania;  i za  00 zł na potrzeby kościoła. Prosimy o utrzymanie porządku w naszej świątyni w nadchodzącym tygodniu rodziny z osiedla Nowina; Kozyry . Pracę proszę wykonać w poniedziałek,  i w sobotę o godzinie 9.00.

12. „Od Pana Boga nie ma wakacji” – niech ta maksyma towarzyszy wyruszającym na zasłużony wakacyjny wypoczynek i z niego korzystającym, których serdecznie pozdrawiamy. Solenizantom
i jubilatom składamy najlepsze życzenia.

13. Prasę katolicką można zakupić u ministrantów przed kościołem. Zapraszam.

 

Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej - Koninkach  tel. 18 33 17 210   www.parafiakoninki.pl    mapa witryny   projekt i wykonanie M.S.