01 kwietnia 2018 r.

Wielkanoc


1. 
Od wczesnego rana pozdrawiamy się dzisiaj radosnym: Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! Jest to nasze wielkanocne wyznanie wiary. Na tej prawdzie opiera się całe chrześcijaństwo i wiara Kościoła. Od świadków Zmartwychwstałego rozpoczęło się głoszenie Dobrej Nowiny na całym świecie. Niech prawda o powstaniu z martwych naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa, która niesie także nadzieję naszego zmartwychwstania, przenika całe nasze życie. Niech będzie ukojeniem w cierpieniu i smutku, niech stanie się źródłem radości w naszej codzienności. Niech dodaje siły w zmaganiu się ze słabościami i wzrastaniu w cnotach. Niech przenika nasze życie rodzinne, zawodowe i społeczne. Niech pozwoli nam w całkowitej szczerości serca świętować dzień radosnego zwycięstwa życia nad śmiercią. Życzymy sobie wzajemnie błogosławionych i szczęśliwych Świąt Wielkanocnych.

2. Od pustego grobu, Drogim Parafianom i Gościom, pragniemy przekazać najserdeczniejsze życzenia, aby zmartwychwstały Pan i Zbawiciel opromieniał swoją łaską i błogosławieństwem każdą chwilę życia i by udzielał zdrowia i wszelkich potrzebnych darów.

3. Dziś Msze Święte jeszcze o godz. 10.00 i 15.00. Jutro drugi dzień świąt – Poniedziałek Wielkanocny. Pamiętajmy, że nasza radość i cała przedświąteczna krzątanina miały swój cel przede wszystkim w wydarzeniach męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Zadbajmy o nasz udział w świątecznej Mszy Świętej. Będziemy je sprawować o godz. 8.00;10.00; 17.00. Zachęcam także, o ile to możliwe, do uczestnictwa we Mszach Świętych przez całą oktawę Wielkanocy. W czasie wolnym warto zajrzeć też do innych kościołów i obejrzeć wystrój grobów Pańskich. Składka jutrzejsza na potrzeby Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

4. W ramach świątecznego popołudniowego wypoczynku, może przechadzki czy przejażdżki, pamiętajmy także o chwili modlitwy przy grobach naszych najbliższych, którzy przez chrzest zostali włączeni w Chrystusa i teraz oczekują na pełny udział w Jego zmartwychwstaniu

5. Uroczyste świętowanie Wielkanocy rozciąga się na oktawę. Każdy dzień tego tygodnia ma rangę uroczystości. Dlatego w piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

6. W tygodniu wielkanocnym przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Uczcijmy te dni przez przyjęcie Komunii św. i udział w nabożeństwach, w piątek o godzinie 17.30 Litania do Serca pana Jezusa, akt oddania i w sobotę o godzinie 17.00 nabożeństwo I sobotnie i Różaniec Fatimski. Spowiedź święta  tylko w piątek od godziny 15.00 do 17.30. Do chorych będziemy jechać w w I piątek maja. Wszystkie Msze Święte będą sprawowane z modlitwami ku czci Chrystusa zmartwychwstałego.

7. W przyszłą niedzielę – Święto Miłosierdzia Bożego. W tym dniu odpust w Mszanie Dolnej o godz.11.00. Centralne uroczystości są w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach o godz. 10.00. W naszym kościele o godz. 15.00, w godzinie Miłosierdzia Bożego,  będzie wystawiony Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia i akt oddania całej naszej wspólnoty Jezusowi Miłosiernemu. Nowenna do Miłosierdzia Bożego w niedziele o godz. 10.00, w poniedziałek wielkanocny o godz. 08.00, a od wtorku aż do soboty w czasie wieczornej Mszy Świętej.

8. Kieruję zachętę do wszystkich, którzy nie byli do spowiedzi przed Świętami, aby uczynili to jeszcze przed Uroczystością Miłosierdzi Bożego.

9. Składam podziękowanie wszystkim uczestnikom Triduum Paschalnego, grupom przygotowującym nabożeństwa i liturgię w szczególności: ks. Dk. Dawidowi, Siostrze Bernadecie, panu Organiście., Nadzwyczajnym Szafarzom Eucharystii, a także: Chórowi parafialnemu Gloria Dei pod kierunkiem pani Beaty Klimek, Zespołowi Porębiański Ród, Grupie Ojca Pio, Oazie, Grupie Misyjnej Anioł Ziemi Gorczańskiej, Ministrantom i Lektorom, Różom Żywego Różańca oraz Związkowi Podhalan i Straży Pożarnej, Panom z Rady Parafialnej i osiedlom przygotowującymi, a także niosącym figury w czasie procesji rezurekcyjnej. Również dziękujemy  za przygotowanie ciemnicy i grobu Pańskiego Siostrze Bernadecie Paniom: Marii, Teresie Czesławowi, Panu Andrzejowi za pomoc, Parafianom i Gościom, za ofiary złożone na kwiaty, do    grobu i na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej, a przede wszystkim za tak liczną  z waszej  strony obecność.

10. Msze święte w naszej parafii od Wielkiego Poniedziałku, w tygodniu wieczorne będą o godz. 18.00, ranne o 07.00 w niedzielę Msza św. popołudniowa będzie o godz. 17.00. W ten sposób będziemy odprawiać do  października.

11. Dziękuję uprzejmie fundatorom  sponsorom Radnym z Gminy Niedźwiedź: Paniom:  Albinie Kościelniak; Halinie Palce; Panom: Zenonowi Dziedzic; Radosławowi Kapturkiewiczowi; Kazimierzowi Wsolakowi; Adamowi Adamczykowi; Piotrowi Domagale; Edwardowi Krzysztofiakowi; Markowi Mysza; Januszowi Potaczek; Tadeuszowi Cichańskiemu – naszemu Sołtysowi; za złożoną ofiarę na organy. Składam im serdeczne Bóg zapłać.

12. Dziękuję serdecznie Strażakom za wymycie parkingu przy kościele na Niedziele Zmartwychwstania Pana Jezusa Bóg zapłać.

13. Pamiętamy o solenizantach i jubilatach w tych świątecznych dniach i wypraszamy dla nich łaski od zmartwychwstałego Pana.

14. Bardzo dziękuję za sprzątanie kościoła rodzinom z osiedla Misiury i Białonie – Majrowska Józefa; Halama Józefa; Halama Teresa; Halama Stanisława; Kretek Alojzy; Kretek Grażyna, Rapciak Weronika; Rapciak Józef; Kurek Zofia; Kurek Ewa; Kaciczak Tadeusz; Rapciak Rozalia; Zapała Andrzej; Kowal Mieczysław; Misiura Małgorzata; Misiura Maria i  za ofiarę na kościoła 190 złotych. Proszę o sprzątanie naszego kościoła mieszkańców osiedla: Chlipały. Prace proszę wykonać we wtorek od godz. 9.00 i w sobotę o godz. 9.00.

 

Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej - Koninkach  tel. 18 33 17 210   www.parafiakoninki.pl    mapa witryny   projekt i wykonanie M.S.