VI Niedziela Wielkiego Postu 25.III.2018r.

Niedziela Palmowa - Męki Pańskiej

1. Przesłanie Niedzieli Palmowej, czyli niedzieli Męki Pańskiej, można streścić w dwóch słowach: hosanna i ukrzyżuj Go! Ukazują one postawę ludzi wobec Chrystusa. Najpierw oddają Mu hołd, a potem pragną Jego śmierci. Rozpoczynając Wielki Tydzień, starajmy się nie pozostawać obojętni na wydarzenia, które będziemy na nowo przeżywali i uobecniali w liturgii.

2. Dzisiaj ostatnie w tym roku nabożeństwo gorzkich żali o godz. 14.00.

3. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.

4. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Wspominając ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, łączmy się modlitewnie z młodymi, którzy gromadzą się dziś w Rzymie i w poszczególnych stolicach diecezji, aby zawsze pragnęli być blisko Chrystusa i chętnie odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem. W Wielki Czwartek w naszej katedrze biskup ordynariusz wraz z kapłanami podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 9.00 dokona poświęcenia oleju krzyżma do sprawowania sakramentów świętych: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i oleju chorych do namaszczenia chorych.

5. W Wielką Środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz.16.40, a po niej Msza Święta.

6. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 18.00. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja będzie do godziny: 22.00.

7. W Wielki Piątek  Liturgia Męki pańskiej o godzinie 18.00 wcześniej o godz. 14.45 koronka do Bożego Miłosierdzia, a o godz. 15.00 Droga Krzyżowa. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Zaraz po przyjściu zaśpiewamy trzy części Gorzkich Żali, o godz. 22.00 będzie Droga Krzyżowa w Kościele .Proszę Panów Strażaków i Związek Podhalański o zaciągnięcie warty przed Grobem. Adoracja będzie przez całą noc według ustalonego porządku. W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa i post ścisły tzn. wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ścisły – ilościowy obowiązuje od 18  do 60 roku życia. zachęcamy wiernych, aby zachowali wstrzemięźliwość także w Wielka Sobotę, aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej. Ofiara złożona w czasie adoracji Krzyża świętego w  piątek będzie przekazana do Kurii na odnowienie Grobu Pana Jezusa w Jerozolimie.

8. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów od godziny 9.00 do 12.00 co 15 minut.  W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich Parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godzinie 18.00. Rezurekcja w Niedzielę o godzinie 6.00.

9. Od Wielkiego Piątku rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego.

10. Zachęcamy do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń.

11. Zapraszam naszych seniorów umówionych na obmycie nóg w czasie wieczerzy Pańskiej na  spotkanie w czwartek o godz. 17.30 do Kościoła.

12. Moi drodzy Parafianie od poniedziałku wielkanocnego 02.04.2018 wracamy na  wiosenny czas odprawiania Mszy świętej w tygodniu: w poniedziałek, czwartek i w I piątek Msze Święte będą odprawiane  rano o godzinie 7.00, a, we wtorek, środę, czwartek, piątek, sobotę po południu o godzinie 18.00. Od poniedziałku Wielkanocnego II dnia świąt, Msza święta wieczorna niedzielna będzie przesunięta z 15.00 na 17.00 i tak będziemy odprawiać do 1X.2018. Przepraszam za utrudnienia.

13. W tym roku ze względu na Wielki Tydzień uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia został przeniesiony na 9 kwietnia.

14. Jutro 26.03.2018  od godziny 9.00 rano udam się do chorych  naszej wspólnoty i starszych z Komunią świętą i ze spowiedzią wielkanocną.

15. Dziękuję za ofiary do Grobu Pańskiego od Róży Marii Cichorczyk 200 zł., Róży Władysławy Tram 160 zł., Róży Wiktorii Domagały 130 zł, Róży Bogumiły Hryniawskiej 150 zł , Róży Marii Cichorz 150 zł., Róży Antoniny Misiury 200 zł, Rozalii Pitek 140 zł, , od Róży Magdaleny Słowik 200 zł,  od Róży Męskiej Jana Cichańskiego 150 zł; od Róży Pani Lupy 200zł; od Pani Kuczaj 100 zł, Bóg zapałać wszystkim, który złożyli jakakolwiek ofiarę ( również na tacę) na dekorację do ciemnicy i do  grobu oraz na kwiaty.

16. Dzisiaj Droga Krzyżowa Pokutna ulicami naszej parafii. zbieramy przy domu Państwa Janiów w Porębie Górnej w  o godzinie 18.00. Proszę na to nabożeństwo zabrać świece.

17. Jutro ze względu na wspomnienie Dobrego Łotra otaczamy modlitwą więźniów, którzy pragną odpokutować za swoje winy.

18. Bardzo dziękuję za sprzątanie kościoła rodzinom: z osiedli : Za Gronie: Rapciak Stanisław; Rapciak Franciszek;  Rapciak Józef; Szczypta Stanisław; Zapała Jadwiga; Zapała Maria; Moskała Barbara; Kubik Agata; Kałafut Barbara; Hudomięt Ewa;  i za złożoną ofiarę na Kościół  100 złotych. Bóg zapłać. Proszę o sprzątanie w następnym Wielkim Tygodniu i na Święta  rodziny z osiedli; Białonie , Misiury proszę o sprzątanie w poniedziałek od godziny 9.00 rano i w sobotę po poświęconych pokarmach o godz. 12.30.

19. Wszystkie sprawy w kancelarii prosimy załatwić w poniedziałek, wtorek, środę. W pozostałe dni kancelaria nieczynna.

20. Niech Chrystus, nasz Zbawiciel, błogosławi solenizantom i jubilatom Wielkiego Tygodnia.

21. Zapraszam do kupowanie gazet katolickich u ministrantów na zewnątrz kościoła : Gość Niedzielny i Niedzielę, chodzi o pogłębienie naszej wiary i wiadomości na temat wiedzy o naszym kościele.

 

Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej - Koninkach  tel. 18 33 17 210   www.parafiakoninki.pl    mapa witryny   projekt i wykonanie M.S.