XX Niedziela Zwykła – 20.VIII.2017R.

1. Pozdrawiamy wszystkich odpoczywających i życzymy im przyjemnego i bezpiecznego wypoczynku.

2. W sierpniu często nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. W ubiegłym tygodniu celebrowaliśmy jedną z największych uroczystości w Kościele: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. We wtorek, 22 sierpnia, będziemy radowali się Maryją – Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił właśnie król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.

3. W wielu parafialnych świątyniach i sanktuariach dziękujemy za tegoroczne zbiory. Zwyczaj ten spotykamy w Kościele już od IX wieku. Dojrzałe owoce, kwiaty i zboża są symbolem dojrzałości duchowej Maryi i pełni łask, jakimi Pan Bóg Ją obdarzył. Podczas tego dziękczynienia w naszej wspólnocie parafialnej, która została zaplanowana na dziś 20 .08. o godzinie 10.00, prosimy Ojca w niebie, aby zebrane płody ziemi służyły wspólnemu dobru. Dlatego też modlitewną pamięcią obejmiemy wszystkich, którzy własną pracą zadbali o ich obfitość, ale również tych, od których będzie zależał sprawiedliwy podział tych dóbr.

4. W środę, 23 sierpnia, przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Również w naszym narodzie nie brakuje osób, które były prześladowane za swoje poglądy, a nawet oddały swoje życie za prawdę. Najlepszym współczesnym przykładem jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Aby ofiara ich cierpienia zrodziła zbawienne dla naszej Ojczyzny owoce, będziemy prosili Chrystusa Króla oraz Jego Matkę, którą w środy wzywamy jako Nieustająca Pomoc, podczas Mszy Świętej o godz. 18.00 i podczas nowenny do Matki Bożej Fatimskiej.

5. W czwartek, 24 sierpnia, w liturgii przypada święto św. Bartłomieja, Apostoła. Tradycja głosi, że zaniósł on Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską.

6. W sobotę, 26 sierpnia, ponownie nasze myśli i serca skierujemy do Jasnej Góry, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. Można powiedzieć, że jest to bardzo polskie święto. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał św. Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”. Mimo soboty porządek Mszy Świętych w ten uroczysty dzień w naszej parafii będzie Msze ślubne o godz. 15.00; 16.00 i msza święta wieczorna o godzinie 18.00.

7. Dziękuję za ubranie figury Matki Bożej Fatimskiej mieszkańcom osiedla: Gwałty, Misiury, Białonie, Chlipały., oraz za niesienie figury Matki Bożej Fatimskiej, rodzicom dzieci w wieku przedszkolnym za sypania kwiatów, dzieciom pierwszokomunijnym za niesienie różańca, lektorom i ministrantom za przygotowanie asysty, Panom za niesienie Baldachimu, Nadzwyczajnym Szafarzom, Panu Organiście za oprawę muzyczną dla naszej uroczystości i wszystkim parafianom i Gościom za czynny udział w naszej uroczystości. Dziękuję również Zespołowi „Porębiański Ród” za śpiew w czasie Uroczystości i procesji Bóg Wam wszystkim zapłać , niech Matka Boża Fatimska Wami wszystkimi się opiekuje.

8. Pragnę przekazać rodzicom dzieci i  młodzieży szkolnej , że w tym roku katechizmy są te same z co w ubiegłym roku, wyjątkiem dzieci z klasy III szkoły podstawowej , którym kupię nowy katechizm. Pozostałe dzieci niech się wymienią w szkole po miedzy kolegami i koleżankami.

9. Bardzo dziękuję za sprzątanie kościoła rodzinom z osiedli: Misiura Bożena; Misiura Anna; Misiura Renata; Hryniawska Bogumiła; Cież Anna; Kozyra Maria  i za ofiarę 60 zł złożoną na potrzeby kościoła. Prosimy o utrzymanie porządku w naszej świątyni w nadchodzącym tygodniu rodziny z osiedla Filipy. Pracę proszę wykonać w poniedziałek i w sobotę o godzinie 9.00.

10. 
Życzenia zdrowia i Bożego błogosławieństwa przekazujemy solenizantom i jubilatom tygodnia. Zmarłych + śp. Stanisława Harasa lat 75 polecamy nieskończonemu miłosierdziu Boga.

11. Polecamy prasę katolicką: GOŚĆ NIEDZIELNY, NIEDZIELĘ, Zapraszamy do lektury;

 

Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej - Koninkach  tel. 18 33 17 210   www.parafiakoninki.pl    mapa witryny   projekt i wykonanie M.S.