XIX Niedziela Zwykła – 13.VIII.2017R.

1.. Dzisiaj, 13 sierpnia, przypada 19. niedziela zwykła w roku liturgicznym. Natomiast w najbliższy wtorek, 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia.

2.  Jesteśmy wzywani do czujności i modlitwy. Pan Jezus nieustannie zapewnia nas o nagrodzie dla tych, którzy są Mu wierni. Prośmy Go, aby umacniał naszą wiarę i zaufanie. W sierpniu możemy ćwiczyć naszą wytrwałość przez ascezę i wstrzemięźliwość od alkoholu. Zachęcamy do podejmowania zobowiązania abstynenckiego. W świątyni wyłożona jest nasza Parafialna Księga Trzeźwości.

3.  W dniu dzisiejszym pod chórem Panowie i Panie z Rady Parafialnej zbierają na ofiarę na odnowienie naszego kościoła i na organy  za złożona każdą ofiarę składam serdeczne Bóg zapłać.

4. We wtorek uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a zarazem 97. rocznica Bitwy Warszawskiej, określanej mianem „Cudu nad Wisłą”, również będziemy przeżywać  święto Wojska Polskiego, wprowadzone dla upamiętnienia wspomnianej wcześniej bitwy. a także myślimy o naszych siłach zbrojnych, o polskim wojsku, które tego dnia ma swoje święto. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają – doświadczamy tego naocznie. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.

5. W Polsce ta uroczystość 15 sierpnia  znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na wtorkową liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione podczas świątecznych Mszy Świętych o godz. o godz. 8.00, 10.00 i 17.00; Obrzęd błogosławieństwa kwiatów, ziół i zbóż, odbędzie się przed rozesłaniem po każdej Mszy. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Pana Boga. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu. Natomiast dziękczynienie za zbiory będzie miało miejsce 20.08.2017 podczas Mszy Świętej celebrowanej o godz. 10.00, Delegacje z wieńcami dożynkowymi i darami ofiarnymi niech zgromadzą się przed wejściem głównym do kościoła. Tam nastąpi ich powitanie, a potem uroczysta procesja  ze śpiewem dookoła kościoła i  wprowadzenie do świątyni.

6. W najbliższy poniedziałek w liturgii wspominamy też kapłana i męczennika, franciszkanina, św. Maksymiliana Marię Kolbego (1894-1941). Jest on bliski naszym czasom, dobrze znamy jego życie i okoliczności męczeńskiej śmierci w oświęcimskim obozie koncentracyjnym. Niech jego heroiczna miłość Pana Boga i bliźniego będzie dla nas zobowiązującym przykładem.

7.  Przez ostatnie dni myśli i serca nas, Polaków podążają razem z tłumami pielgrzymów na Jasną Górę, gdzie od wieków z głęboką wiarą wspólnie zanosimy do Matki Bożej, Królowej Polski, nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Dziękujemy za tyle dowodów Jej wielowiekowej opieki nad naszą Ojczyzną wśród wielu zawirowań historii, także tej najnowszej. Wszystkich, którzy nie mogą wyruszyć na pielgrzymie szlaki, zachęcam do pielgrzymki duchowej, choćby poprzez nawiedzenie naszej parafialnej świątyni, adorację, modlitewny przystanek przy rozsianych po naszej okolicy krzyżach, figurach świętych – możliwości mamy naprawdę wiele.

8.  W piątek zakończyła się Pielgrzymka Na Jasna Górę z naszej Parafii i dekanatu chcę podziękować wszystkim , którzy poszli na nią i pomogli przy jej organizowaniu czy prowadzeniu np. śpiew, Panu Hubertowi i całej Jego scholii, Ani za zapisy na pielgrzymkę i  pomoc przy bagażach, dziękuję paniom Józefie Lupie i Pani Justynie za zorganizowanie pielgrzymki autokarowo –pieszej  w piątek do Matki Bożej Jasnogórskiej. Niech Maryja Wam wszystkim błogosławi.

9.  W związku z trwającym miesiącem trzeźwości przypominamy hasło pracy nad otrzeźwieniem naszego narodu, podane przez Komisję Episkopatu Polski ds. Trzeźwości. Brzmi ono: „Przez dobrowolną, całkowitą abstynencję wielu do trzeźwości stanowej i zawodowej wszystkich”. żeby pomóc to będzie wystawiony zeszyt do którego będzie można wpisać się i podjąć dobrowolnie abstynencję za  siebie lub za drugiego człowieka w celu podjęcia w sierpniu trudu walki z alkoholem w naszej parafii.

10. W najbliższy wtorek o godzinie 17.00 zostanie odprawiona Msza święta w intencji ofiarodawców na kościół i organy. Modlić się będziemy o zdrowie i błog. Boże dla nich , oraz o opiekę Matki Bożej Fatimskiej dla ich rodzin.

11. Bardzo dziękuję za sprzątanie kościoła rodzinom z osiedla Chyby : Złydaszyk Joanna; Złydaszyk Jowita; Złydaszyk Janina; Sobczak Anna; Krzysztofiak Zofia; Liberda Katarzyna; Liberda Bożena; Zelek Beata i za  80 zł na potrzeby kościoła. Prosimy o utrzymanie porządku w naszej świątyni w nadchodzącym tygodniu rodziny z osiedla Kaczorówka. Pracę proszę wykonać w poniedziałek,  i w sobotę o godzinie 9.00.

12. „Od Pana Boga nie ma wakacji” – niech ta maksyma towarzyszy wyruszającym na zasłużony wakacyjny wypoczynek i z niego korzystającym, których serdecznie pozdrawiamy. Solenizantom i jubilatom składamy najlepsze życzenia. Zmarłych; śp. Marię Kurek lat 86 polecajmy ją Bożemu miłosierdziu.

13. Prasę katolicką można zakupić u ministrantów przed kościołem. Zapraszam.

 

Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej - Koninkach  tel. 18 33 17 210   www.parafiakoninki.pl    mapa witryny   projekt i wykonanie M.S.