XVI Niedziela Zwykła – 23.VII.2017R.

1. Trwa pełnia lata, wakacji, urlopów. Bywa, że zapatrzeni w siebie nie dostrzegamy tych, którzy pozostali na uboczu, którzy może w szczególny sposób potrzebują naszej pomocy. Nie wszyscy mają radosne wakacje. Popatrzmy, ile dzieci z biednych rodzin, często dotkniętych bezrobociem, rozbitych, patologicznych, nie wyjechało na wakacyjny wypoczynek. Ich los nie może być nam obojętny. Pamiętajmy też o trudzie rolników podczas żniw; pamiętajmy, że każda kromka chleba to pot i wiele godzin ludzkiej pracy. Szanujmy to i nie przestawajmy im życzyć: szczęść Boże.

2.Dzisiaj tj. (niedzielę 23.07. 2017 )  po Mszach świętych  poświęcenie pojazdów
( ponieważ 25.VII, św. Krzysztofa patrona kierowców, przypada w poniedziałek). Święty Krzysztof, męczennik z połowy III wieku, patron kierowców i podróżujących, orędownik w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Warto pamiętać o nim podczas wakacyjnych wojaży, prosić go o opiekę, aby szczęśliwie i cało powrócić do domu! Z racji wspomnienia tego Świętego, mimo wakacji, pobłogosławimy nasze pojazdy mechaniczne i będziemy się modlili o roztropne ich wykorzystywanie. Niech ta modlitwa nie ogranicza się do jednego dnia w roku. Niech nam nigdy nie zabraknie rozsądku i wyobraźni na drodze. Błogosławieństwo kierowców, samochodów i innych pojazdów w naszej parafii odbędzie się po każdej Mszy św. w niedzielę -  ustawiamy samochody, rowery i motocykle, traktory, które mam poświęcić wokół Kościoła i przed plebanią.

3. 
Dzisiejsza niedziela przykrywa przypadające 23 lipca święto św. Brygidy (ok. 1302-1373), patronki Europy. Warto spojrzeć na jej piękne życie (żony, matki, a potem zakonnicy). Jest ono świadectwem, że każdy stan może być przestrzenią spotkania z Panem Bogiem. Wpatrując się w tę szlachetną postać, widzimy, że los każdego człowieka, także współczesnego, jest drogą szukania Pana Boga albo raczej drogą, na której jesteśmy przez Niego odnajdywani. Uznając aktualność jej przykładu, papież św. Jan Paweł II w 1999 roku ogłosił Brygidę współpatronką Europy. Jak ona trwajmy w Tym, który nas tak umiłował.

4. W najbliższy wtorek, 25 lipca, obchodzimy święto św. Jakuba Apostoła. Został powołany jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa wraz ze swoim bratem Janem, stąd Jakub Starszy albo Większy. Spośród Apostołów jest pierwszym, a po Szczepanie drugim męczennikiem Kościoła. Już w 44 roku na rozkaz Heroda został ścięty mieczem (Dz 12,1-2). Jego krótkie życie świadczy o tym, że tylko miłość i pokorna służba są drogą do prawdziwej wielkości.

5. W środę, 26 lipca, w liturgii wspominamy św. Joachima i św. Annę, rodziców Najświętszej Maryi Panny. W dzisiejszych trudnych czasach pomniejszania roli rodziny warto zwrócić się w modlitwie do tych świętych małżonków, prosząc o pomoc w budowaniu silnej Bogiem polskiej rodziny. Módlmy się też za naszych rodziców i dziadków – tych żyjących i tych powołanych już do wieczności.

6. Zapraszam na Koronkę do Miłosierdzia Bożego w piątek o godzinie 17.40, natomiast w sobotę różaniec w intencjach parafii o godz. 17.25. na różaniec można przynosić napisane na kartce intencje, które należy położyć na klęczniku. W środę o godz. 17.45 Nowenna do matki Bożej Fatimskiej. Bardzo zapraszam do udziału w tych modlitwach.

7. Zapisy na 36. Pieszą Pielgrzymkę Krakowską na Jasną Górę dziś 23.07, oraz 25,26,27.07.2017  u Pani Józefy Lupy i Ani Cichańskiej w salce parafialnej po Mszach świętych.
Przypominam, że Pielgrzymka odbędzie się w dniach od 4 sierpnia do 11 sierpnia. Wyruszy z Mszany Dolnej 4 sierpnia po mszy świętej o godzinie 8.00. Przy zapisie należy podać numer PESEL, adres, telefon. Koszt: 45 zł dla młodzieży do gimnazjum włącznie ( do 16 roku życia) i 75 zł. dla pozostałych ( młodzieży ze szkół średnich i dorosłych); 35 zł dodatkowa opłat za autokar powrotny z Częstochowy ( dla chętnych).

8. Bardzo dziękuję za sprzątanie kościoła rodzinom z osiedla Mościska, N. Domy, Borek; Ostra
: Dziedzic Ewa; Cudakiewicz Adrianna; Nowak Angelika; Rusnak Lucyna; Rusnak Bernadetta; Rusnak Iwona; Rusnak Maksymilian; Zapała Maria; Zapała Anna; Mrózek Monika; Liberda Stefania; Liberda Bronisława; Stąpór Dorota; Lupa Danuta; Lupa Józefa; Pazdur Bernadeta; Łabuz Maria; Bóg zapłać za złożona ofiarę na Kościół 180 złotych. Prosimy o utrzymanie porządku w naszej świątyni w nadchodzącym tygodniu rodziny z osiedli: Nowina; Kozyry. Pracę proszę wykonać w poniedziałek i sobotę o godzinie 9.00.

9. Wszystkim wypoczywającym i udającym się na wakacje życzymy
bezpiecznego i radosnego czasu odpoczynku. Solenizantów i jubilatów zapewniamy o naszej modlitwie w ich intencji.

10. Zachęcam do lektury prasy katolickiej, która można nabyć u ministrantów na zewnątrz kościoła

 

Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej - Koninkach  tel. 18 33 17 210   www.parafiakoninki.pl    mapa witryny   projekt i wykonanie M.S.