XIV Niedziela Zwykła – 09.VII.2017R.

1. Dziś kolejna lipcowa niedziela, 14. w tak zwanym okresie zwykłym roku liturgicznego. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu dnia Pańskiego. Niech na trasach wakacyjnych wędrówek nie zabraknie świątyń. W każdej z nich na spotkanie z nami czeka Zbawiciel – Jezus Chrystus. Pamiętajmy, aby nasze zachowanie w czasie ich zwiedzania było nacechowane powagą i należną czcią dla Pana Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Pamiętajmy o godnym stroju, o ciszy i choćby krótkiej modlitwie uwielbienia.

2. Dzisiaj w przedsionku kościoła Panie i Panowie z Rady Parafialnej zbierają ofiary na rzecz  naszego kościoła.


3. We wtorek, 11 lipca, przypada święto św. Benedykta (480-547), opata, patrona Europy
. Założony przez niego zakon benedyktynów przyczynił się do znacznego pogłębienia życia religijnego w Kościele, ale i szeroko rozumianej kultury. Z tej racji papież bł. Paweł VI w 1964 roku ogłosił św. Benedykta głównym patronem Europy. Ora et labora – Módl się i pracuj! – to sposób św. Benedykta na dobre chrześcijańskie życie. Do Polski benedyktyni przybyli wraz ze św. Wojciechem (†997). Najbardziej znanym opactwem benedyktyńskim jest u nas Tyniec. Swoim pięknem przyciąga też niewielki benedyktyński klasztor w wielkopolskim Lubiniu. Warto te miejsca odwiedzić podczas letnich wędrówek. Zapraszam też na świąteczną Eucharystię o godz. 18.00, podczas której przez wstawiennictwo św. Benedykta będziemy prosili Bożą Opatrzność o wszelkie potrzebne łaski.

4. W środę o godz. 17.45 nowenna do Matki Bożej Fatimskiej,
a następnie – Msza Święta wieczorna.

5. 
Czwartkowe nabożeństwo Adoracji Najświętszego Sakramentu z racji 13. dnia miesiąca połączymy z nabożeństwem fatimskim. Uroczysta Msza św. połączona z nabożeństwem Fatimskim będzie o godzinie 18.00. Na tę msze świętą proszę o asystę do ubrania i niesienie figury Matki Bożej Fatimskiej parafian z osiedli: Starmachy i Tramy. Proszę rodziców dzieci w wieku przedszkolnym o zorganizowanie sypania kwiatów, dzieci pierwszokomunijne o niesienie różańca, zapraszam Oazę, dziewczynki z grupy misyjnej, ministrantów i lektorów o przygotowanie asysty, Panów do niesienia Baldachimu, Porębiański Ród o oprawę muzyczną dla naszej uroczystości. Proszę również o odświętny strój regionalny, i zabranie świec na procesję. Nabożeństwo poprowadzi ks. Paweł Matysiak, który będzie mnie przez swa tygodnie zastępował na parafii.

6. Zapisy na 37. Piesza Pielgrzymkę Krakowską na Jasną Gorę w niedzielę 16, i 23 VII po każdej Mszy świętej w salce Parafialnej, u Pani Józefy Lupy, Ani Cichańskiej. Przypominam, że Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy 4 sierpnia i potrwa do 11 sierpnia. Pielgrzymi wyruszą z Mszany Dolnej po mszy świętej o godzinie 8.00. Przy zapisie należy podać numer PESEL, adres, telefon. Koszt: 45 zł dla młodzieży do gimnazjum włącznie (do 16 roku życia), 75 zł. dla pozostałych: młodzieży ze szkół średnich i dorosłych. 35 zł dodatkowa opłat za autokar powrotny z Częstochowy (dla chętnych).Spotkanie przed pielgrzymkowe w Domu Parafialnym przy kościele św. Michała 2.08.2017 o godz. 20.00;

7. Przyszła niedziela, 16 lipca, przykrywa liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XIII wieku. Właśnie na górze Karmel (północno-zachodni Izrael) duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi – karmelitów, który pięknie wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła. Święci, których wydały zakony karmelitańskie, należą do najpopularniejszych.
W tym gronie znajduje się św. Teresa od Dzieciątka Jezus, a spośród Polaków znany jest św. Rafał Kalinowski.

8. Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel przypomina nam o jeszcze innym ważnym rysie duchowości chrześcijańskiej, a mianowicie o szkaplerzu. Matka Boża objawiła go generałowi karmelitów w Cambridge (Anglia) Szymonowi Stockowi w 1251 roku. Obiecała też każdemu, kto będzie go nosił do śmierci, że nie zazna ognia piekielnego i żadnego innego niebezpieczeństwa. Szkaplerz obok różańca stał się jednym z podstawowych nabożeństw maryjnych. Dziś wielu z nas nosi medaliki szkaplerzne. Zadbajmy o to, aby nie była to tylko dekoracja stroju. Niech to będzie znak naszej religijności, noszony z wiarą i miłością. Prośmy też Matkę Bożą, abyśmy mogli dojść szczęśliwie do naszej góry Karmel, którą jest Chrystus. Jak Maryja, wsłuchujmy się w słowo Boże, rozważajmy je i zachowujmy w swoich sercach.

9. Wakacyjne miesiące to także czas wytężonej pracy na polach. Wypraszajmy u Pana Boga dar sprzyjającej pogody na czas żniw oraz obfite plony.

10. Składam podziękowania za sprzątanie w minionym tygodniu świątyni parafianom
z osiedla Tramy: Kaciczak Zofia; Kaciczak Józef; Kaciczak Monika; Kaciczak Helena; Burnus Zuzanna; Tram Michalina; Tram Kazimierz; Tram Janina; Tram Ewa; Tram Władysława; Domagała Agata; Domagała Małgorzata; Domagała Marta; Kałafut Barbara; Kozyra Anna; Wietrzyk Anna; Krzysztofiak Lucyna; Sikora Janina; Pachowicz Stanisława; Domańska Anna; Haras Maria  i  za ofiarę  200 zł. na dekorację kościoła. Proszę w tym tygodniu o pracę rodziny: z osiedla: Rusnaki. Prace proszę wykonać w poniedziałek i sobotę o godz. 9.00.

11. Składam podziękowanie Panom: 
Czesławowi Zapale; Andrzejowi Cichorczykowi za wykoszeni trawy na cmentarzu i przy parafii i Panom Wojciechowi Kielusiakowi i bratu za wykoszenie trawy wokół kościoła. Dziękuję Panu Pawłowi Kocielnikowi i tym którzy pocięli drewno i ofiarowali na go na plebanię ( P. Wsolakowi Kazimierzowi), Panom Zapała i Krzystofiakowi za zwiezienie go do piwnicy. Wszystkim składam serdeczne Bóg zapłać za pomoc mi okazaną.

12.
Pozdrawiamy korzystających z wakacji i urlopów, życząc pięknego i bezpiecznego wypoczynku. Solenizantom i jubilatom tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia. Zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu.

13. Cała Rodzina dziecka chorego , która w minioną niedzielę zbierała do puszek przy kościele na rzecz leczenia tegoż dziecka pragnie wszystkim ofiarodawcom podziękować za złożoną na ten cel ofiarę w kwocie 3098 złotych i 5 euro. Bóg zapłać.

14. Zachęcam do czytania prasy katolickiej , którą można nabyć u ministrantów na zewnątrz kościoła.

15. W tym tygodniu patronują nam:


  • 12 VII – św. Brunon Bonifacy z Kwerfurtu (974-1009), biskup, pierwszy metropolita pogańskich Słowian zachodnich (wspomnienie obowiązkowe);
  • 13 VII – św. Andrzej Świerad (†1030-1034), z pochodzenia Polak, i jego uczeń św. Benedykt (†1033-1037), dwaj pustelnicy prowadzący niezwykle surowe życie na terenie dzisiejszych Węgier, przez co wskazali na najwyższą wartość życia duchowego (wspomnienie obowiązkowe);
  • 15 VII – św. Bonawentura (1218-1274), biskup i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych teologów średniowiecza (wspomnienie obowiązkowe).
 

Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej - Koninkach  tel. 18 33 17 210   www.parafiakoninki.pl    mapa witryny   projekt i wykonanie M.S.