III Niedziela Wielkanocna – 30.IV.2017R.

1. Dziś jest trzecia niedziela Wielkanocy. Nadal przeżywamy okres radości płynącej z doświadczenia mocy Chrystusa zmartwychwstałego. Dzięki tej mocy stajemy się wolni od samych siebie, od krępujących schematów i przyzwyczajeń. Ta moc uzdalnia nas do kochania innych i tworzenia z nimi autentycznej wspólnoty – komunii. Okres od zmartwychwstania do wniebowstąpienia Pan Jezus poświęcił tym, których najbardziej umiłował. Spróbujmy wejść do tego grona, poczujmy się zaproszeni do bliskiego przebywania ze Zmartwychwstałym, które najlepiej realizuje się przez nasz pełny udział w Eucharystii. 

2. Nie zapominajmy, że źródłem naszej radości i mocy do ciągłego trwania przy Chrystusie, a jeśli odeszliśmy z powodu naszych słabości, do ciągłego powracania, jest Boże miłosierdzie. Zmartwychwstały Pan Jezus nie rozlicza Piotra z trzykrotnego zaparcia się Go, ale trzykrotnie pyta o miłość. I nasze grzechy, raz powierzone Bożemu miłosierdziu, stają się „błogosławioną winą”. Dlatego Kościół przypomina, że jeszcze jest stosowny czas na spowiedź św. i Komunię św. wielkanocną.

3. Na mocy decyzji Konferencji Episkopatu Polski w trzecią niedzielę Wielkanocy we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona jest Niedziela Biblijna, która rozpoczyna następujący po niej Tydzień Biblijny. Niedziela i Tydzień Biblijny to inicjatywy kierowane szczególnie do tych wiernych, którzy w sposób szczególny interesują się Pismem Świętym. Ale nie tylko do nich. Ponieważ w obecnym roku duszpasterskim skupiamy uwagę na naszym osobistym powołaniu do głoszenia Dobrej Nowiny w świecie, gdzie znajdziemy lepsze źródło poznania Bożej ekonomii zbawienia, jeśli nie w Biblii. Zatem nie tylko dzisiaj, w Niedzielę Biblijną oraz w ciągu tego rozpoczynającego się Tygodnia Biblijnego wczytujmy się z ochotą i rozważajmy słowo Boże, zwłaszcza zawarte na kartach Ewangelii.

4.  Zapraszam Radę parafialna 7 maja 2017 na spotkanie po Mszy Św. o godzinie 10.00.

5. W najbliższy poniedziałek rozpocznie się miesiąc w szczególny sposób poświęcony Maryi. Codziennie ( z wyjątkiem poniedziałku – Msza święta będzie o godzinie 7.00 rano , a nabożeństwo o godzinie 17.30 z komunia świętą) będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii o godz. 18.00, a przed mszą świętą o godzinie 17.30  będziemy celebrowali tak ukochane przez starszych i młodszych majowe nabożeństwo. To w szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Panu Bogu i braciom. Zadbajmy o Jej wizerunki w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach. Rodzinnie gromadźmy się przy nich na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, różaniec czy wieczorny Apel jasnogórski.

6. Dzień 1 maja jest także Świętem Pracy. Naszymi modlitwami przez wstawiennictwo św. Józefa Rzemieślnika obejmiemy szczególnie osoby i rodziny borykające się z problemem bezrobocia i z dramatyczną sytuacją materialną. Nie opuszczajmy żadnej okazji, aby prosić tego patrona o wrażliwość sumień i ład moralny w naszym życiu rodzinnym i społecznym. Odpust jest w Parafii w Rabie Niżnej o godzinie 11.00.

7. We wtorek, 2 maja, przypada doroczny Dzień Polonii i Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Modlitwą ogarniemy rodaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny. Nie zapomnijmy też o wywieszeniu flag, by w ten sposób zademonstrować nasze przywiązanie do barw narodowych.

8. W środę, 3 maja, będziemy przeżywali uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej patronki naszej Ojczyzny. Porządek nabożeństw w naszym kościele będzie świąteczny Msze święte o godz.: 8.00, Uroczysta Msza święta oraz krótka akademia o „Trzecim Maja” o godzinie 10.00 i ostatnia Msza święta godzinie 17.00. Po Mszy świętej o godzinie 10.00 Uroczyście ponowimy też Akt oddania Polski i Parafii pod opiekę Matki Bożej.

9. Nie zapominajmy też o przypadających w tym tygodniu pierwszym czwartku, pierwszym piątku i pierwszej sobocie miesiąca. Spowiedź dla parafian i dla młodzieży będzie w czasie Rekolekcji  Maryjnych , które będą nas przygotowywać do Odpustu i 100 - lecia  Objawień matki Bożej Fatimskiej. Dla dzieci będzie to w czwartek przed odpustem 11 maja od 15.30 do 17.30, dla dorosłych w piątek 12 maja od 15.30 do 17.30. Rekolekcje będą  od czwartku 11.05. do 14.05 rano o 7.00  i wieczorem o godzinie 18.00 poprowadzi je  Ks. Andrzej Górski. Pełny program Rekolekcji i przebiegu samego odpustu podam w przyszłą niedzielę i będzie wywieszony afisz z podanymi godzinami nabożeństw. Do chorych udamy się w I piątek od godziny 9.00 rano.

10. Składam serdecznie podziękowanie za złożona ofiarę do puszek na „Syrię” przekazano na konto Caritas kwotę 1300 złotych; również dziękuje wszystkim ofiarodawcom za złożone dary na stół wielkanocny dla biednych z naszej Parafii uzbierano około 300 kg. Wszyscy obdarowani , oraz ksiądz proboszcz dziękują  wszystkim za okazaną pomoc . Bóg zapałać.

11. Składam podziękowania za sprzątanie w minionym tygodniu świątyni rodzinom z osiedla Cichorze   Kacik Bogumiła; Kacik Halina; Kacik Jan; Cebula Marta; Bartyzel Irena; Jania Lucyna; Jania Barbara; Wadyl Jadwiga; Cichańska Joanna; Popielska Ewelina; Głowacka Maria; Psutka Elżbieta; i za ofiarę 120 zł. na kościół. Proszę w tym tygodniu o pracę rodziny z osiedla : Luberdy. Prace proszę wykonać  we wtorek i w sobotę o godz. 9.00.

12. Zapraszamy do lektury PRASY KATOLICKIEJ. Warto pogłębiać  wiedzę religijną, prowadzącą do ściślejszej   więzi  z Panem Bogiem.

13. Solenizantów i jubilatów zapewniamy o życzliwości i modlitwie. Zmarłych parafian polecamy Bożemu miłosierdziu.

 

Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej - Koninkach  tel. 18 33 17 210   www.parafiakoninki.pl    mapa witryny   projekt i wykonanie M.S.