VI Niedziela Wielkiego Postu 09.IV.2017r.

Niedziela   Palmowa - Męki Pańskiej

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak dziś przychodzi do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal za nasze nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.

2. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.

3. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Wspominając ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, łączmy się modlitewnie z młodymi, którzy gromadzą się dziś w Rzymie i w poszczególnych stolicach diecezji, aby zawsze pragnęli być blisko Chrystusa i chętnie odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem.

4. Wielki Poniedziałek, 10 kwietnia, kieruje nasze myśli do tragicznego wydarzenia sprzed 7 lat. W tym dniu przypada bowiem 7. rocznica katastrofy polskiego prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Wspominając tamte chwile, prośmy Pana Boga o to, abyśmy wreszcie nauczyli się wyciągać właściwe wnioski z każdej dotykającej nas lekcji historii.

5. W Wielką Środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz.17.45, a po niej Msza Święta.

6. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 18.00. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja będzie do godziny: 22.00.

7. W Wielki Piątek  Liturgia Męki pańskiej o godzinie 18.00 wcześniej o godz. 14.45 koronka do Bożego Miłosierdzia, a o godz. 15.00 Droga Krzyżowa. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Zaraz po przyjściu zaśpiewamy trzy części Gorzkich Żali, o godz. 22.00 będzie Droga Krzyżowa w Kościele .Proszę Panów Strażaków i Związek Podhalański o zaciągnięcie warty przed Grobem. Adoracja będzie przez całą noc według ustalonego porządku. W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa i post ścisły, zachęcamy wiernych, aby zachowali wstrzemięźliwość także w Wielka Sobotę, aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej. Ofiara złożona w czasie adoracji Krzyża świętego w  piątek będzie przekazana do Kurii na odnowienie Grobu Pana Jezusa w Jerozolimie.

8. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów od godziny 9.00 do 12.00 co 15 minut.  W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich Parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godzinie 18.00. Rezurekcja w Niedzielę o godzinie 6.00.

9. Zachęcamy do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń.

10.  Zapraszam naszych seniorów umówionych na obmycie nóg w czasie wieczerzy Pańskiej na  spotkanie w czwartek o godz. 17.30 do Kościoła.

11. Moi drodzy Parafianie od poniedziałku 10.04.2017 wracamy na  wiosenny czas odprawiania Mszy świętej w tygodniu: w poniedziałek, czwartek i w I piątek Msze Święte będą odprawiane  rano o godzinie 7.00, a, we wtorek, środę, czwartek, piątek, sobotę po południu o godzinie 18.00. Od II  niedzieli Wielkanocnej, Msza święta wieczorna niedzielna będzie przesunięta z 15.00 na 17.00. Przepraszam za utrudnienia.

12. Zapraszam na Gorzkie Żale na godz. 14.00. Dziękuję za ofiary do Grobu Pańskiego od Róży Marii Cichorczyk 200 zł., Róży Władysławy Tram 130 zł., Róży Wiktorii Domagały 200 zł, Róży Bogumiły Hryniawskiej 200 zł , Róży Marii Cichorz 200 zł., Róży Antoniny Misiury 200 zł, Rozalii Pitek 140 zł, , od Róży Magdaleny Słowik 200 zł,  od Róży Męskiej Jana Cichańskiego 200 zł; od Marii Mysza 100 zł, Bóg zapałać wszystkim, który złożyli jakakolwiek ofiarę na dekorację do ciemnicy i do  grobu oraz na kwiaty.

13. Dzisiaj Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii. zbieramy przy kapliczce w Parku GPN w Porębie Centrum  o godzinie 18.00. Proszę na to nabożeństwo zabrać świece.

14. Bardzo dziękuję za sprzątanie kościoła rodzinom: z osiedli : Halamy i Kurki: Cichorz Marta; Pitek Zofia; Pitek Genowefa; Kaciczak Halina; Kaczor Wiesława; Kaczor Aneta; Kurek Zofia; Kurek Józef; Kurek Maria; i za złożoną ofiarę na Kościół  90 złotych. Bóg zapłać. Proszę o sprzątanie w następnym Wielkim Tygodniu rodziny z osiedli; Buchole, Kopajdy, U Zochra, Bastówka proszę o sprzątanie w poniedziałek od godziny 9.00 rano i w sobotę po poświęconych pokarmach o godz. 12.30.

15. Zapraszam do kupowanie gazet katolickich u ministrantów na zewnątrz kościoła : Gość Niedzielny i Niedzielę, chodzi o pogłębienie naszej wiary i wiadomości na temat wiedzy o naszym kościele.