V Niedziela Wielkiego Postu 02.IV.2017r.

1. Od dzisiejszej, piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach drogi krzyżowej i gorzkich żali. Apel ten kieruję zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych pasyjnych nabożeństwach.

2. Dzisiaj, 2 kwietnia, przypada 12. rocznica śmierci papieża Polaka – św. Jana Pawła II. Warto pamiętać, że przez jego wstawiennictwo możemy prosić Pana Boga o potrzebne dla nas łaski.

3. Do świąt wielkanocnych pozostały już tylko dwa tygodnie – dobrze i owocnie wykorzystajmy te dni. Przede wszystkim pozwólmy, aby Pan Jezus dokonywał w nas i dla nas wielkich rzeczy.

4. Przyszła niedziela, 9 kwietnia, będzie już Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas uroczystej liturgii pobłogosławimy gałązki wierzbowe, które będą przypominały palmy jerozolimskie, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza. Uroczysta msza św. z procesją do kościoła o godzinie 10.00. Proszę ustawić się z palmami w szpalerze przy  bramie przy parkingu. Po mszy świętej Konkurs na Najpiękniejsza Palmę 2017.

5. W niedzielę Palmową odbędzie się Droga Krzyżowa pokutna za nasze grzechy od kaplicy w Porębie Centrum GPN o godzinie 18.00 i wyruszamy w  stronę kościoła. Proszę grupy: OAZOWĄ  i PORĘBIAŃSKI RÓD grupy modlitewne o poprowadzenie i śpiew w czasie Drogi Krzyżowej. Proszę na to nabożeństwo zabrać świece.

6. W najbliższy piątek 07.04.2017 zapraszam na Misterium Męki Pańskiej  do dolnego kościoła, w ramach Drogi Krzyżowej ( w wykonaniu naszych dzieci ze szkoły w Porębie Wielkiej).

7. Gorzkie Żale w naszym kościele w niedzielę o godz. 14.00 z kazaniem pasyjnym, wówczas będzie składka na kwiaty do grobu Pana Jezusa;. Droga Krzyżowa w piątki w kościele o godz. 16.30 zapraszamy na nią serdecznie dzieci oraz dorosłych, Dla młodzieży Droga Krzyżowa w kościele o godz. 17.45; w Niedzielę o godz. 09.00.

8. Zachęcam, aby nie odkładać na ostatni moment spowiedzi wielkopostnej. Dopiero serce pojednane z Panem Bogiem i z bliźnimi jest sercem wielkodusznym. Pamiętajmy, że w tych świętych dniach Wielkiego Postu każdy gest solidarnej troski o bliźnich, także tej materialnej, ma szczególne znaczenie. Świat oczekuje dziś od chrześcijan wiarygodnego świadectwa komunii i solidarności. Spowiedź rekolekcyjna będzie we wtorek 4.IV.2017 od godziny 8.30 do 12.00 (z przerwą od 9.30 do 10.00) i od 15.00 do 17.30 ( przerwa od 16.00 do 16.30).

9. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. W pierwszy czwartek, podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, będziemy dziękowali za dar Eucharystii i kapłaństwa. Będziemy też prosili o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne. W pierwszy piątek będziemy przepraszać Boże Serce za brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia. Będziemy prosić o łaskę nawrócenia dla siebie i dla tych, którzy Pana Boga przepraszać nie chcą. Do chorych na święta Ks Andrzej uda się w piątek 7.IV.2017 od godziny 9.00.

10. Jeszcze wyjątkowo w tym tygodniu mimo zmiany czasu, wieczorne Msze święte będą odprawiane o godzinie 17.00, a w niedzielę o godzinie 15.00. Zapraszam.

11. Serdecznie zapraszamy na „Misterium Męki Pańskiej” do Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej. Spektakle będą wystawiane od 06 do 09-go kwietnia o godzinie 19.30. Dodatkowy spektakl będzie w sobotę o godz. 16.00. Miejscówki do odebrania w godzinach otwarcia Domu Kultury w godzinach otwarcia placówki. Informacja na plakatach.

12. Bardzo dziękuję za sprzątanie kościoła rodzinom z osiedla: Jopki, Kaczory: Kowal Zofia; Kowal Helena; Kowal Julia; Kraus Józefa; Szczypta Anna; Popielska Zofia i córka; Cichórz Barbara; Kowalczyk Bożena;  i za złożoną ofiarę 70 złotych na Kościół. Proszę o utrzymanie porządku w naszej świątyni w nadchodzącym tygodniu rodziny z osiedla: Halamy, Kurki proszę o wykonanie prac w czwartek po rekolekcjach i w sobotę od godz. 09.00.

 

Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej - Koninkach  tel. 18 33 17 210   www.parafiakoninki.pl    mapa witryny   projekt i wykonanie M.S.