III Niedziela Wielkiego Postu 19.III.2017r.

1. Pamiętajmy, że najważniejszym zadaniem w tym świętym czasie jest nasze nawrócenie. Chodzi o nawrócenie we wszystkich wymiarach naszego życia osobistego i społecznego, rodzinnego. Potrzeba wiele pokory i silnej wiary w Boże miłosierdzie. Nawrócenie ma się bowiem dokonać przede wszystkim w naszym sercu. Pomagają nam w tym zewnętrzne praktyki pokutne oraz udział w wielkopostnych nabożeństwach: piątkowej drodze krzyżowej i niedzielnych gorzkich żalach. Przypominam, że za pobożny udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny.

2. Wielki Post jest czasem dobrych postanowień, odwrócenia się od zła i czynienia dobra. Warto, żeby te postanowienia miały bardzo konkretny wymiar. Niech to będą konkretne wyrzeczenia, niech to będzie codzienna dodatkowa chwila przeznaczona na lekturę Pisma Świętego, na rozmyślanie męki i śmierci Pana Jezusa, na modlitwę i zastanowienie się nad własnym życiem, postępowaniem. Pamiętajmy o dobrym przeżyciu sakramentu pokuty i pojednania. Przystąpienie do niego w tym czasie jest przecież naszym obowiązkiem. Przez cały Wielki Post trwa wielkopostna akcja trzeźwości. W tym roku trud związany z abstynencją ofiarujemy w intencji dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania, oraz ich rodzin, aby Chrystus naprawdę i w pełni zamieszkał w ich sercach i aby ta przyjaźń przetrwała wszelkie życiowe próby. Niech nasze rodziny będą prawdziwymi Kościołami domowymi, które będą promieniowały wśród świata żywą wiarą.

3. W kalendarzu liturgicznym rozpoczynającego się tygodnia przypadną dwie ważne uroczystości. Ponieważ w tym roku 19 marca przypadł w niedzielę, dlatego w poniedziałek, 20 marca, Kościół będzie obchodził uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Na Mszy Świętej o godz. 17.00. przez wstawiennictwo opiekuna Najświętszej Rodziny będziemy modlić się za mężów i ojców z naszej wspólnoty parafialnej i o godne wypełnianie przez nich swojego powołania. Kiedy wokół tyle trudności, codziennych kłopotów, niepewności z powodu braku pracy i środków do godnego życia, warto zwracać się o pomoc do św. Józefa nie tylko w dniu jego święta, ale także w każdy wtorek szczególnie jemu poświęcony. Święty Józef jest też patronem dobrej śmierci. Według tradycji odszedł z tego świata w ramionach samego Pana Jezusa. Jego wstawiennictwu będziemy zatem polecać wszystkich konających.

4. Natomiast w sobotę, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Na Mszy Świętej o godz. 17.00, będziemy obchodzić Dzień Świętości Życia oraz Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Życie – wielki dar Stwórcy – jest święte od poczęcia w łonie matki aż do śmierci, domaga się poszanowania i obrony. Pamiętajmy, że nikt oprócz Pana Boga nie ma nad nim władzy.

5. Najlepszym owocem czasu nawrócenia i przemiany będzie oczyszczenie serca w sakramencie pokuty i pojednania. Nie odkładajmy tego na ostatnią chwilę! Kapłan codziennie służy posługą
w konfesjonale. ( spowiedź  święta rekolekcyjna dnia 4.04. 2017 od godz. 8.30 do 17.30).

6. Gorzkie Żale w naszym kościele w niedzielę o godz. 14.00 z kazaniem pasyjnym. Droga Krzyżowa w piątki w kościele o godz. 16.30. Dla młodzieży w piątek o godz. 17.45 i w niedzielę o godz. 9.00.

7. Serdecznie zapraszamy młodzież, która przygotowuje się do przyjęcia Sakramentu Dojrzałości na spotkania , które odbędą się w kościele dnia - 20.III. o godz. 15.00 – spowiedź święta do 16.00 – dla rodziców, świadków i bierzmowanych; o godzinie 19.00 próba w kościele; o godzinie 20.00 zapraszam młodzież i Rodziców na nabożeństwo odnowienia chrztu świętego.

8. Zapraszam do liczniejszego udziału w mszach świętych i nabożeństwach w tygodniu. W środę Nowenna do Matki Bożej Fatimskiej, w sobotę różaniec o godzinie 16.30. W piątek koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 16.15.


9. Za trzy tygodnie Niedziela Palmowa Męki Pańskiej Uroczysta msza św. z procesją do kościoła o godzinie 10.00. Po mszy świętej Konkurs na Najpiękniejsza Palmę 2017. Rozwiązanie  konkursu w dniu 09.04.2017 po Mszy św. o godz. 10.00. Zapraszamy do udziału w konkursie.

W niedziele palmową o godz. 17.00 będzie Droga Krzyżowa od kapliczki w parku GPN, do naszego Kościoła. Zakończenie Drogi Krzyżowej na schodach naszego Kościoła. Bardzo serdecznie zapraszamy do uczestnictwa wszystkich mieszkańców naszej wioski i prosimy o zabranie ze sobą lampionów lub świec.

10. 
Bardzo dziękuję za sprzątanie kościoła rodzinom: z osiedla Gwałty: Kraus Agata; Pitek Krystyna; Pitek Gabriela; Pustelnik Sylwia; Fudro Iwona; Kaciczak Stanisława; Kurek Bogusława; Biela Elżbieta i za ofiarę 80 zł. na kościół. Proszę o utrzymanie porządku w naszej świątyni w nadchodzącym tygodniu rodziców młodzieży , która idzie do Sakramentu Bierzmowania. Proszę o wykonanie prac  we wtorek od rana i w sobotę od godziny 9.00.

11. Zachęcam do lektury prasy katolickiej.

 

Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej - Koninkach  tel. 18 33 17 210   www.parafiakoninki.pl    mapa witryny   projekt i wykonanie M.S.