I Niedziela po Narodzeniu Pańskim 25.XII.2016r.

1. W święta Bożego Narodzenia radujemy się z faktu, że Pan Bóg wkroczył w dzieje ludzkości, że „Słowo Ciałem się stało i zamieszkało między nami”. Aby przeżyć tę tajemnicę prawdziwie po chrześcijańsku, nie ograniczajmy się tylko do zewnętrznych obrzędów i zwyczajów. Zechciejmy dotrzeć do źródła tej radości, do samej tajemnicy wcielenia. Przeżywajmy te święta w gronie rodzinnym, pochyleni nad dobrą nowiną zwiastującą pokój i miłość.

2. Niech przejawem takiego przeżywania tych świąt będzie wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. To piękny polski zwyczaj, niestety, zanikający już w naszych rodzinach i w naszej współczesnej kulturze. Polskie kolędy zawierają bogate treści teologiczne, czerpią z narodowej tradycji i historii. Niech polskie katolickie domy w tym czasie rozbrzmiewają kolędą płynącą nie tylko z głośników radiowych i telewizyjnych, ale przede wszystkim z naszych serc.

3. Dziś po Mszy św. o godz. 8.00 odbędą się Jasełka w dolnym Kościele które dzieci z naszej szkoły przygotowały razem ze Siostrą Zakonną Bernadettą.

4. Jutro drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, Msze Święte jak w niedzielę. W liturgii Kościół czci św. Szczepana, pierwszego męczennika, który przypomina, że prawda o Zbawicielu warta jest każdej, nawet największej ofiary. Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Tradycyjnie tego dnia w kościołach całej Polski składamy ofiary na potrzeby katolickich uczeni i wydziałów teologicznych w Polsce. 

5. Oktawę Narodzenia Pańskiego ubogacają przypadające w najbliższych dniach kolejne święta.

  • We wtorek, 27 grudnia, wspominamy św. Jana Apostoła, największego teologa wśród Ewangelistów.
  • W środę, 28 grudnia, wspominamy św. Młodzianków, męczenników. Tradycyjnie jest to także dzień modlitw w intencji dzieci nienarodzonych. Tego dnia na świąteczną Eucharystię zapraszam szczególnie rodziców z małymi dziećmi – zostanie im udzielone specjalne błogosławieństwo.
  • W piątek, 30 grudnia, zgodnie z kalendarzem liturgicznym, będziemy obchodzili święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Kierując myśli ku Świętej Rodzinie, powierzymy Jej nasze rodziny – niech będą Bogiem silne i promieniujące wiarą.


6. W sobotę przypada wspomnienie św. Sylwestra I, papieża. Msza Święta (nieszpory) na zakończenie starego roku o godz. 16.30, Msza św. o godz. 17.00. Po Mszy Świętej (Nieszporach) odśpiewamy przebłagalne suplikacje za grzechy popełnione w kończącym się roku kalendarzowym 2016 oraz dziękczynne „Ciebie, Boga, wysławiamy” za otrzymane w tym czasie łaski. Będziemy też prosić Pana Boga o błogosławieństwo w nowym roku. Zachęcamy do licznego udziału w tym zgromadzeniu liturgicznym.

7. W niedzielę rozpoczęcie nowego roku kalendarzowego 2017, zakończenie oktawy Narodzenia Pańskiego, uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i Światowy Dzień Modlitw o Pokój.

8. W naszej Parafii 29.12.2016 rozpoczynają się odwiedziny duszpasterskie – kolęda. Pragnę odwiedzić naszych Parafian, aby zanieść do ich domów i rodzin Boże błogosławieństwo. Będzie to przede wszystkim wizyta duszpasterska, podczas której zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy, do zastanowienia się nad naszymi praktykami religijnymi. Kolęda ma także służyć lepszemu wzajemnemu poznaniu się, zbliżeniu duszpasterza do powierzonych jego trosce parafian i odwrotnie. Niech to będzie okazja do rozmowy o radościach i smutkach odwiedzanych rodzin oraz o wspólnych sprawach naszej wspólnoty parafialnej. Składane przy tej okazji ofiary zostaną przeznaczone na potrzeby naszej parafii.

9. Pragnę podziękować  Pani Marii, Teresie, Panu Andrzejowi Leleń, Jani Elżbiecie; Ani Cichańskiej; Janinie Zapale; Czesławowi Zapale; Marioli Michnowskiej, Ewie Słowik; Pani Starmach za przygotowanie pięknej dekoracji na święta: Szopki, choinek  w tym, choinki z serduszkami „ dobrych uczynków,” które dzieci zbierały w czasie trwania adwentu, Dziękujemy również Dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego , Panu Leśniczemu  i Szafarzom   za ofiarowanie do Kościoła choinek i wszystkim  którzy przyczynili się do pięknej Liturgii, Chórowi, Zespołowi Porębiańskiemu  Ród, Pani Kaciczak za śpiew psalmu, oraz  Oazie  za wprowadzenia do liturgii i modlitwie wiernych. Lektorom i ministrantom. Pragnę również podziękować Panu Wójtowi za udekorowanie lamp świątecznymi ozdobami. Niech Boże Dziecię im błogosławi w dalszym życiu.

10. Przeżyjmy te ostatnie dni starego i pierwsze dni nowego roku w atmosferze pokoju i radości ducha, rozważając jak Maryja w swoim sercu wielkie dzieła, w jakich już Pan Bóg pozwolił nam uczestniczyć, i prośmy, abyśmy zechcieli otworzyć się na to, czego Pan Bóg chce nam udzielić w tym nadchodzącym roku.

11. Dzisiejsza  składka przeznaczona jest do Kurii Metropolitarnej, którą Kuria przekazuje do Rzymu, jako Świętopietrze od całego kościoła w całym świecie.

12. Dziękuję za sprzątanie kościoła w minionym tygodniu rodzinom z osiedla Ostra, Kozyry: Kozyra Stanisława; Nowak Angelika; Liberda Bronisława; Liberda Stefania; Kozyra Katarzyna; Kozyra Jolanta; Kozyra Agata; Cudakiewicz Stanisława; i za ofiarę 90 zł. na potrzeby kościoła. Proszę w tym tygodniu o sprzątanie kościoła w poniedziałek i w sobotę o godzinie 9.00 rodziny z osiedla Nowina,

13.  Zapraszamy do czytania prasy katolickiej;

Niech te święta dla wszystkich Drogich Parafian i Gości będą pełne Bożego błogosławieństwa i miłości, którą przynosi ze sobą Boży Syn pod nasze dachy, w nasze rodziny i serce każdego z nas. Niech ta Boża radość i miłość przedłuża się na kolejne dni naszego świętowania i na całą naszą codzienność.

 

Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej - Koninkach  tel. 18 33 17 210   www.parafiakoninki.pl    mapa witryny   projekt i wykonanie M.S.