IV Niedziela Adwentu 18.XII.2016r.

1. Coraz bliżej jest do uroczystości Narodzenia Pańskiego. W sobotę jest Wigilia, a potem kolejne świąteczne dni. Czy do ich przeżywania jesteśmy dobrze, po chrześcijańsku przygotowani? Narodzenie Dzieciątka Jezus powinniśmy świętować radośnie i z czystym sercem; przede wszystkim niech to będzie przeżycie religijne. Pamiętajmy, że Pan Bóg wkracza w naszą historię i przez to nadaje naszemu życiu Boży wymiar. Pamiętajmy, że Słowo, które stało się Ciałem, jest obecne pośród nas, zamieszkało między nami na zawsze.

2. W sobotę ostatnia Msza św. roratnia o godz.: 6.30. Niech nadal towarzyszy nam duch radosnego oczekiwania. Nie zapominajmy o osobistym spotkaniu z Chrystusem w naszej modlitwie, w Jego słowie, a o ile mamy taką możliwość, również w Komunii św. Uczmy takiej postawy nasze dzieci. Niech one widzą nas klękających do modlitwy. Nie narzucajmy im tego, czego sami nie czynimy, lecz klękajmy razem, wyjaśniając dzieciom, dlaczego to czynimy, dlaczego jest to ważne w naszym życiu.

3. Roraty do dnia Wigilii o godzinie 6.30, pół godziny wcześniej Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. W trakcie rorat Nowenna do Dzieciątka Jezus. Po roratach w sobotę  wylosujemy figurkę Dzieciątka Jezus. Msze święte popołudniu w środę – Nowenna do MB Fatimskiej  i czwartek ( jest to ostatni dzień adoracji całodziennej)  o godz. 17.00.

4. Liturgiczny obchód pamiątki narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki, czyli Mszy Świętej sprawowanej o północy z soboty, 24 grudnia, na niedzielę, 25 grudnia. Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś z bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg św. Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Nie stawiajmy na wigilijnym stole alkoholu i tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, choć post ten nie jest już obowiązkowy.

5. W sobotę - 24.XII. - w Wigilię w naszym kościele Matki Bożej Fatimskiej  nie ma Mszy św. o godz. 17.00. W tym duchu przyjdźmy na Pasterkę do naszej parafialnej świątyni. Pasterka o godzinie 24.00. Kościół będzie otwarty  o godzinie 23.15. Tak czynili nasi ojcowie i my chcemy być wierni tej tradycji. Radośnie i we wspólnocie uczcijmy przychodzącego Pana. W sobotę 24.XII. na Pasterkę, w naszym Kościele, zapraszamy muzykę góralską, Zespół Porębiański Ród,  ministrantów, OAZĘ, Składka na Pasterce przeznaczona jest na Fundusz Obrony Życia SOS, oraz na pomoc samotnym matkom wychowującym dzieci. Prosimy o ofiarność. Po paterce podzielimy się opłatkiem  i złożymy sobie nawzajem życzenia.

6. Wierni , którzy w czasie pasterki przyjęli Komunie św. mogą w ciągu dnia ponownie przystąpić do Stołu Pańskiego.

7. Wcześniej, w pokorze zajrzyjmy głęboko do swojego serca. Może to właściwy moment na pojednanie się z Panem Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź. Kościół przychodzi nam z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia. W naszej świątyni okazja do przedświątecznej spowiedzi św. w piątek w naszym kościele w Porębie Wielkiej od godz. 10.00 do 12.00 i 15.00 do 17.00 i codziennie przed roratami, czekamy na tych, którzy jeszcze nie zdążyli skorzystać z sakramentu pojednania, zwłaszcza tych , którzy zjechali dopiero z pracy za granicą. W naszym dekanacie  kapłani będą oczekiwać w konfesjonałach: w Niedźwiedziu w środę; w czwartek  Mszana Dolna --Miłosierdzie Boże, w piątek – Mszana Dolna -  Św. Michała.

8. W  niedzielę  25.XII. UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO NARODZENIA; Msze św. o godz. 8.00; 10.00; 15.00; W Boże Narodzenie po Mszy św. o godz. 8.00 odbędą się jasełka w dolnym kościele , które przedstawią nam nasze dzieci z siostrą Bernadetą  ze szkoły podstawowej z Poręby Wielkiej..  Zapraszamy.

9. 26 grudnia w sobotę św. Szczepana – święcenie owsa po mszy świętej o godzinie 8.00 i 15.00. Natomiast poświęcenie małych dzieci (w wieku przedszkolnym) po mszy świętej o godzinie 10.00 Tacka przeznaczona jest na Uniwersytet Teologiczny Jana Pawła II w Krakowie.

10.W święto św. Szczepana dzieci z naszej parafialnej Grupy Misyjnej
będą kolędować w naszych domach, po Mszy św. o godz. 10.00. Kolęda zbierana jest na biedne dzieci z Afryki z Konga;

11. Bóg zapłać za złożoną ofiarę za świece wigilijne zebrano dla biednych kwota. 2202 złotych, za które kupiono paczki i grupa O Pio przekazała naszym biednym parafianom. Bóg zapłać.

12. Dziękuję za sprzątanie kościoła w minionym tygodniu rodzinom z osiedli :  Mościska, N. Domy z osiedla  Rusnaki, Borek.: Potaczek Urszula; Kraus Stanisław; Kraus Maria; Mrózek Monika; Rusnak Bernadetta; Rusnak Iwona; Rusnak Stanisław; Rusnak Lucyna; Pazdur Bernadetta; Dziedzic Ewa; Zapała Maria; Zapała Anna; Zapała Zbigniew; Zapała Ewa; Łabuz Maria; Lupa Danuta; Lupa Józefa; Barutowicz – Piechocińska Joanna i za ofiarę 160 zł. na potrzeby kościoła. Proszę w tym tygodniu o sprzątanie kościoła we wtorek  popołudniu po ułożeniu szopki i choinek ( proszę ustalić godzinę w zakrystii) rodziny z osiedla Ostra, Kozyry.

13. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: Pani Joanna Zapała lat 39, oraz Pan Andrzej  Kowal lat 58. Polećmy ich miłosierdziu Bożemu.

 

Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej - Koninkach  tel. 18 33 17 210   www.parafiakoninki.pl    mapa witryny   projekt i wykonanie M.S.