III Niedziela Adwentu 11.XII.2016r.

„GAUDETE”


1. Dobiegamy połowy Adwentu. Pod koniec rozpoczynającego się tygodnia, a dokładnie od soboty, 17 grudnia, wkroczymy w okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zastanówmy się, jak przeżywamy ten święty czas? Może to właściwy moment na korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Panem Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź. Kościół przychodzi nam z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia oraz przez piękno i bogactwo adwentowej liturgii. Pamiętajmy, że nasza życiowa droga wiedzie ku ostatecznemu spotkaniu z Panem Bogiem – Sędzią Sprawiedliwym. Wykorzystajmy ten czas na szczególne pogłębienie więzi z domownikami oraz z naszą wspólnotą parafialną, gdzie umacniamy naszą przyjaźń z Panem Bogiem, aby dalej ukazywać ją innym.

2. Trzecią niedzielę Adwentu nazywamy niedzielą Gaudete – „Radujcie się!”, od słów z Listu św. Pawła do Filipian (Flp 4,4-5): „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powtarzam: radujcie się! Pan jest blisko”. Dlatego też w dzisiejszej liturgii zamiast fioletowych pojawiły się różowe szaty. Ta zmiana koloru przyjęła się od zwyczaju błogosławienia przez papieży w Rzymie i rozdawania róż właśnie w tę radosną niedzielę. W trzecim tygodniu adwentu przypadają kwartalne dni modlitw o życie chrześcijańskie rodzin.

3. Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, pamiętajmy o chrześcijańskich i narodowych tradycjach. Niech nie zabraknie w naszych domach pobłogosławionego wcześniej w kościele wigilijnego opłatka i płonącej świecy Caritasu. Miejmy wrażliwe i otwarte serca. Wielu chciałoby usunąć z nich Pana Jezusa, a święta ograniczyć do rozrywki i stołu. Nie pozwólmy na to i swoją postawą ukazujmy prawdziwy sens tajemnicy Bożego wcielenia. 

4. Dzisiaj rozpoczynamy też kwartalne dni modlitw o chrześcijańskie życie rodzin. Nie lekceważmy współczesnych zagrożeń i zorganizowanych ataków wrogów rodziny. Jest ona przecież pierwszym, podstawowym i naturalnym środowiskiem chrześcijańskiego wychowania i przekazywania wiary. Trosce o trudną codzienność naszych rodzin niech towarzyszy modlitwa, także ta wspólnotowa domowego Kościoła.

5. Zapraszam do licznego udziału w roratach. U nas roraty o godz. 6.30. Przed roratami o godz. 6.00 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. W tygodniu nie będzie mszy  wieczornych z wyjątkiem środy, czwartku i soboty, będzie Msza święta o godzinie 17.00.

6. Od piątku, 16 grudnia, zachęcam do odprawienia specjalnej nowenny do Dzieciątka Jezus, która zakończy się 24 grudnia. W ten sposób wyprośmy sobie czyste serce, głęboką wiarę i radość spotkania z Bogiem wcielonym. On jest już blisko!

7. Spowiedź św. adwentowa w naszej parafii będzie w sobotę  - 17.XII.- od godziny 09.00 do 12.00 i 15.00 do 17.00; pierwsza przerwa od 10.30 do 11.00 i druga; od 12.00 do 15.00, trzecia od 16.00 do 16.30; Co 15 minut będzie rozdawana Komunia święta. Nie odkładajmy spowiedzi na ostatnia chwilę, starajmy się wytrwać dłużej w łasce uświęcającej i pamiętajmy, że najlepsze przygotowanie do świąt polega na częstym przyjmowaniu komunii świętej. Zapraszamy.

8. Spowiedź św. w naszym dekanacie: w poniedziałek ( 19.XII.) - w Kasince Małej. Lubomierz; we wtorek (20.XII.) w Koninie. W Rabie Niżnej; w środę (21.XII.) w Niedźwiedziu, Kasina Wielka w czwartek (22.XII.) Mszana Dolna Miłosierdzie Boże, , w piątek ( 23.XII.) w Mszanie Dolnej –Św. Michał Archanioł;

9. Dodatkowa spowiedź w naszej Parafii w Porębie Wielkiej dla przyjezdnych i pracujących, w piątek 23.12.2016 od godziny 10.00 do 17.00. Zapraszam.

10. Przypominam, że należy pobrać poświęcone opłatki na stół wigilijny od pana organisty Zenona Dziedzica. Ofiara składana przy tej okazji jest forma wynagrodzenia za jego służbę dla naszej parafii. Również dzisiaj są do nabycia  świece Caritasu  za 15 zł.

11. We wtorek, 13 grudnia, przypada kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce (1981 r.). Pamiętajmy o tych, którzy w tym czasie cierpieli, a nawet oddali życie i polecajmy w naszych modlitwach obecnie rządzących, aby dzięki ich mądrości nasza Ojczyzna napełniała się pokojem i dostatkiem

12. .Za tydzień  po Mszy św. o godz. 10.00 zapraszam Radę parafialną na krótkie spotkanie na plebanię.

13. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia przekazujemy nasze serdeczności i życzenia.

14. Dziękuję za sprzątanie kościoła w minionym tygodniu rodzinom z osiedla Rusnaki: Zapała Helena; Zapała Kazimiera; Rusnak Józefa; Rusnak Bożena; Nowak Monika; Potaczek Barbara; Barzyk Maria; Strama Maria; Słoboda Anna; Bogdał Beata  za ofiarę 110 zł. na potrzeby kościoła. Proszę w tym tygodniu o sprzątanie kościoła w poniedziałek o godzinie 8.00 ( z powodu pogrzebu) i w sobotę o godzinie 9.00 rodziny z osiedle Mościska, N. Domy z osiedla  Rusnaki, Borek.

15. Zapraszam do czytania prasy katolickiej, którą można kupić u ministrantów na zewnątrz kościoła.

16. W  piątek nad ranem odeszła do Pana Nasza Parafianka: Joanna Zapała z osiedla Borek lat 39, matka dwojga dzieci , pogrzeb odbędzie się w poniedziałek  wyjście z domu o godzinie 10.30, Msza św. o godzinie 11.00.

 

Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej - Koninkach  tel. 18 33 17 210   www.parafiakoninki.pl    mapa witryny   projekt i wykonanie M.S.