VI Niedziela Wielkiego Postu 20.III.2016r.
Niedziela   Palmowa  Męki Pańskiej

1. Dziś – Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej, rozpoczynająca Wieki Tydzień i przypominająca mesjański wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Po sumie w kościele rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą, własnoręcznie wykonaną palmę. O godz. 18.00 – droga krzyżowa ulicami naszej wioski. Zachęcamy do licznego udziału w tym nabożeństwie.   Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii.

2. W Wielką Środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz.16.45, a po niej Msza Święta.

3. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej parafii o godzinie: 18.00. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja będzie do godziny: 22.00.

4. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły. Liturgia Męki pańskiej o godzinie 18.00 wcześniej o godz. 14.45 koronka do Bożego Miłosierdzia, a o godz. 15.00 Droga Krzyżowa. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Zaraz po przyjściu zaśpiewamy trzy części Gorzkich Żali, o godz. 22.00 będzie Droga Krzyżowa w Kościele .Proszę Panów Strażaków i Związek Podhalański o zaciągnięcie warty przed Grobem. Adoracja będzie przez całą noc według ustalonego porządku. W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa i post ścisły, zachęcamy wiernych, aby zachowali wstrzemięźliwość także w Wielka Sobotę, aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej.

5. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów od godziny 9.00 do 12.00 co 20 minut.  W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich Parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godzinie 18.00. Rezurekcja w Niedzielę o godzinie 6.00.

6. Zachęcamy do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń. Zapraszam naszych seniorów umówionych na obmycie nóg w czasie wieczerzy Pańskiej na  spotkanie w czwartek o godz. 17.45 do Kościoła.

7. Zapraszam na Gorzkie Żale na godz. 14.00. Dziękuję za ofiary do Grobu Pańskiego od Róży Marii Cichorczyk 300 zł., Róży Władysławy Tram 130 zł., Róży Męskiej 150 zł., Róży Wiktorii Domagały 170 zł, Róży Bogumiły Hryniawskiej 200 zł , Róży Marii Cichorz 100 zł., Róży Antoniny Misiury 200 zł, Rozalii Pitek 140 zł, od Pani Kuczaj 50 zł, od Róży Józefy Lupy 200 zł, od Róży Magdaleny Słowik 200 zł, grupy Modlitewnej O. Pio 200 zł.. od Róży Męskiej 200 zł; od Tram Władysławy 150 zł, Pana…. 100 zł. Bóg zapałać za wszelka ofiarę na kwiaty i na dekorację.

8. Dzisiaj Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii. zbieramy przy kapliczce św. Rozalii w Konikach  o godzinie 18.00. Proszę na to nabożeństwo zabrać świece.

9. Bardzo dziękuję za sprzątanie kościoła rodzinom: z osiedle : Stróże: Kaciczak Zofia; Kaciczak Teresa; Kaciczak Władysława; Kaciczak Anna; Franczak Ewelina; Ablewicz Łucja; Kraus Marian; Żołądek Lucyna; Kraus Stanisława; Maćków Danuta; Stróżak Małgorzata; Stróżak Zuzanna; Stróżak Kazimiera; Kraus Zofia. Proszę o utrzymanie porządku w naszej świątyni w nadchodzącym tygodniu rodziny z osiedla: Osiedle Porębscy I – od Państwa Wilk do  Państwa Gnieckich ; Prace proszę wykonać w poniedziałek od godz. 9.00 i w sobotę o godz. 12.30.