XXIV Niedziela Zwykła – 13.IX.2015R.

1. Dziś – dwudziesta czwarta niedziela w ciągu roku, a zarazem kolejny dzień fatimski i rozpoczęcie V Tygodnia Wychowania, którego częścią są kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Teksty dzisiejszej liturgii słowa podpowiadają nam, że w wychowaniu młodego pokolenia i samowychowaniu należy kłaść nacisk na naśladowanie Chrystusa w dźwiganiu krzyża i na mobilizowaniu do wiary, która wyrażać się będzie w czynach, a przy tym liczyć na pomoc Bożą. Procesja Fatimska dziś po Mszy Świętej celebrowanej o godz. 10.00.

2. Dziś rozpoczynają się kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców, są one częścią Tygodnia Wychowania, który rozpoczyna się zawsze w trzecią niedzielę września. Pamiętajmy o tej inicjatywie w naszych modlitwach, a także – na ile pozwala nam na to zdrowie – możemy podjąć w tej intencji jakieś choćby małe wyrzeczenie, rezygnując na ten tydzień np. z używek, rozrywki czy też ze spożywania jakiegoś określonego pokarmu czy smakołyku. Te rzeczy same w sobie są dobre, ale chodzi o to, by wesprzeć modlitwę również wyrzeczeniem i ofiarować to w intencji dobrego wychowania dzieci i młodzieży, abyśmy mieli społeczeństwo moralnie i duchowo silne i stabilne.

3. Jeśli zaś jesteśmy rodzicami, to postarajmy się szczególnie w tym tygodniu znaleźć dodatkowy czas dla naszych dzieci i właśnie z nimi wyjść do kina czy do teatru, porozmawiać na temat tego, czego się ostatnio uczyły, co ich szczególnie zainteresowało lub zaniepokoiło, czego od nas oczekują. Nie żałujmy czasu na wychowanie naszych dzieci, gdyż to właśnie jest najważniejszą inwestycją nie tylko w ich rozwój, ale także w rozwój całego społeczeństwa.

4. Dzisiaj jest druga niedziela miesiąca dlatego Panie i Panowie z Rady Parafialnej będą mieć dyżury w pod chórem kościoła, ktokolwiek pragnąłby złożyć ofiarę na remont kościoła, można złożyć im po każdej Mszy św. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom. Ratę trzecią za okna mam do zapłacenia w październiku 2015 roku.

5. Dzisiaj 30 osobowa Grupa Parafian ( rodzin) z Ks. Diakonem Michałem o godz. 5.45 wyjechała na spotkanie z Matką Bożą Kalwaryjską, w czasie tej pielgrzymki rodzin będą się modlić w intencjach naszych rodzin i całej naszej Parafii, podczas , Drogi Krzyżowej i Mszy św. którą odprawi ks. kardynał Dziwisz, my pomódlmy się za nich o szczęśliwą podróż.

6. Jutro przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego, obchodzone na pamiątkę odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Pan Jezus, i wniesienia ich do bazyliki, zbudowanej na miejscu Grobu Pańskiego i Zmartwychwstania Chrystusa. Żyjemy w czasach, gdy znak krzyża bywa źle traktowany przez niektórych, zatem weźmy udział we Mszy Świętej o godz. 7.00 w kościele i o godz. 17.00 – na Górze Potaczkowej. Po Mszy św. porannej uczcimy krzyż przywieziony z Jerozolimy poprzez ucałowanie relikwii krzyża. Również w  poniedziałek jeśli nie będzie deszczu udamy się z pielgrzymką na Górę Potaczkową, na Mszę św. o godz. 17.00.  Podczas tej Mszy św. nasz ks. diakon Michał wygłosi kazanie na temat Krzyża świętego. Gromadzimy się o godzinie 15.15 , przy kościele a o godz. 15.30 nastąpi wspólne wyjście pod Krzyż.  Zachęcam wszystkich do udania się na to spotkanie przy Krzyżu, będzie obecny cała nasza Gmina. Zapraszam.

7. W sąsiedztwie święta Podwyższenia Krzyża Świętego w kalendarzu liturgicznym pod datą 15 września ( we wtorek) umieszczono wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Matki Bożej, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem, również w Jego męce, cierpieniu i śmierci.

8. Serdecznie zapraszam rodziców klas III na ważne spotkanie związane z przygotowaniem dzieci do I Komunii i spowiedzi święte, w środę 16.09.2015 po Mszy św. wieczornej. Proszę wszystkich rodziców o obecność.                                                                                                                                                                                                                                                                 
9. W kalendarzu liturgicznym pod datą 18 września, tj. najbliższy piątek, przypada święto św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. Święto to wpisuje się w obchody Tygodnia Wychowania i ukazuje nam postać młodzieńca zdecydowanego, który dążąc ku wyznaczonym sobie ideałom świętości życia, nie uległ niewłaściwym wpływom środowiska, w którym się obracał. Zapraszam młodzież Gimnazjum klas I, II, III na Mszę św. i na spotkanie do kościoła. ( w piątek);

10. W rocznicę napaści sowieckiej na Polskę / 17.IX. / w czwartek o godz. 18.00. będziemy się modlić w int. Sybiraków, oraz za tych co oddali życie w obronie naszej Ojczyzny.

11. W przyszłą Niedzielę na Sumie z okazji Uroczystości Podwyższenia Krzyża św, która wypadła w poniedziałek o godzinie 10.00 poświęcimy nowy krzyż, ( Krzyże bo i na cmentarzu), który ufundował nam Pan Krzysztof i Pani Monika Bukowiec oraz ich firma , która wymieniła nam wszystkie stare okna na nowe, w kościele, oraz drzwi, po Mszy św. procesyjnie udamy się na cmentarz, by tam poświęcić drugi krzyż i nowy ołtarz wykonany przez kamieniarza Pana Gibadło. 

12. Zapraszam na spotkanie robocze Radę Parafialną , przedstawicieli OAZY, Grupy Porębiański Ród, Chóru Parafialnego, siostrę katechetkę, Pana organistę  Nadzwyczajnych szafarzy w niedzielę 27.09. po Mszy św. o godzinie 10.00 na plebanię. Spotkanie to jest bardzo ważne , obecność jest  wskazana, a nawet obowiązkowa chodzi o przygotowanie naszej wspólnoty na Światowe Dni młodzieży, oraz podjęcie decyzji odnośnie dalszych prac przy kościele ( istotnych i ważnych).

13. Dziękuję za sprzątanie kościoła w minionym tygodniu rodzinom z osiedla Stróże: Kaciczak Teresa; Kraus Stanisława; Żołądek Lucyna; Stróżak Maria; Kraus Marian; Maćków Edyta; Stróżak Kazimiera; Ryś Michalina; Maćków Danuta;  Kaciczak Zofia; Zapała Stanisław i za ofiarę 70 zł. na potrzeby świątyni. Proszę w tym tygodniu o sprzątanie kościoła w poniedziałek i w sobotę o godzinie o godz. 09.00 rodziny z Osiedli: Porębscy cz.I. (od Państwa Wilk do  Państwa Gnieckich) ;

14. Zachęcam do lektury prasy katolickiej, która można nabyć u ministrantów na zewnątrz kościoła

 

Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej - Koninkach  tel. 18 33 17 210   www.parafiakoninki.pl    mapa witryny   projekt i wykonanie M.S.