Niedziela 31.V. 2015 R.

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

1. Dzisiaj, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, ze szczególną czcią Kościół wypowiada modlitwę: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…”. Warto też zdać sobie sprawę, że ile razy świadomie i pobożnie wykonujemy znak krzyża, modlitewnie wielbimy Trójcę Przenajświętszą – jednego Boga w trzech Osobach. Jeśli dzisiaj człowiekowi, nawet chrześcijaninowi, trudno pojąć tę prawdę, tym bardziej módlmy się o Bożą mądrość i o światło Ducha Świętego. I oby wszystko w naszym życiu było czynione na chwałę Trójcy Świętej!

2. Dzisiaj o godzinie 16.30 zakończenie Nabożeństw Majowych jeśli pozwoli pogoda to będzie procesja wokół kościoła na zakończenie majówek. Zapraszam do niesienia feletronów, sypania kwiatów, niesienia baldachimu ( rada parafialna) , dzieci I komunijne, wszystkich parafian oraz  Gości, do uczestnictwa w procesji .

3. Jutro – Dzień Dziecka będziemy się modlić za wszystkie nasze dzieci. Jutro też mamy rozpoczęcie nabożeństw czerwcowych. Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa odmawiać będziemy codziennie po Mszy Świętej o godz. 18.00. w poniedziałek po Mszy św. o godz. 7.00.

4. W czwartek ( 04.06.2015) Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W tym dniu za pobożne uczestnictwo w procesji można uzyskać odpust zupełny. Msze święte o godzinie: 8.00, 10.00 z procesją i 17.00. Procesja po mszy świętej o godzinie 10.00. Tradycyjnie pójdziemy wokół świątyni i osiedlem Starmachy. W procesji Bożego Ciała wyrażamy miłość do Pana Jezusa i jesteśmy świadkami wiary w Jego obecność w Komunii świętej. Nasza obecność jest nieodzowna. Niech na msze święte o godzinie 8.00 i 17.00 przyjdą tylko Ci, którzy z ważnych powodów nie mogą być na mszy świętej połączonej z procesją. Niech w oknach naszych domów na tę uroczystość pojawią się ołtarzyki z obrazami Serca Pana Jezusa lub Matki Bożej. W czasie trwania procesji, gdy musimy zostać w domu, starajmy się nie oglądać telewizji i nie słuchać radia. Niech to będzie czas modlitwy i skupienia. Szczególnie mile widziany jest strój góralski w czasie tej głównej uroczystości. Procesja wyruszy do I ołtarza u P. Domańskich , ostatni ołtarz będzie ( czwarty u p. Burnusów).

5. Spowiedź św. przed I Piątkiem, I Sobotą i Bożym Ciałem dla dzieci ze szkoły podstawowej i dorosłych, we wtorek od godz. 15.00 do 17.30 i w środę dla młodzieży gimnazjum i dorosłych  od godziny 15.00 do 17.30. ( Nie będzie spowiedzi w czwartek i piątek).

6. Do chorych udam się 06.06.2015 od godz. 15.00.

7. O przygotowanie ołtarzy proszę:
  • Ołtarz pierwszy - przy domu p. Domańskich ––osiedle Porębscy.
  • Ołtarz drugi – przy domu p. Tramów ––osiedle Kaciki i Morgi o pomoc proszę młodzież z Oazy.
  • Ołtarz trzeci – przy domu p. Zapałów ––osiedle Mościska i Borek;
  • Ołtarz czwarty – przy domu p. Burnusów –o pomoc proszę z osiedla Rusnaki ;

O nadzorowanie prac proszę przedstawicieli Rady Parafialnej opiekunów wyznaczonych osiedli. Proszę wszystkich parafian o przynoszenie kwiatów ogrodowych i polnych na dekoracje ołtarzy do tych rodzin, które będą budować przy domach ołtarze. Przedstawicieli rodzin, przy których będą ołtarze zapraszam na spotkanie we wtorek o godzinie 19.00 na plebanię, przedstawicieli  Oazy, Porębiańskiego Rodu, P. Organistę, Straży Pożarnej.

8. Prosimy o przygotowanie figur, udekorowanie kwiatami i niesienie w czasie procesji a potem w oktawie.
  • Figurę Matki Bożej Fatimskiej dużą – osiedle Chlipały, Jopki;
  • Figurę Matki Bożej fatimskiej małej –. Osiedla Kaczorówka,Malarze;
  • Figurę Pana Jezusa –osiedle Rusnaki, Mościska i Nowe domy
  • Figurę Matki Bożej Niepokalanej (białą)– osiedle Porębscy, Pańskie;
  • Figurkę dzieciątka Jezus dzieci z Grupy Misyjnej.
  • Pana Pawła Kozyrę proszę o niesienie chorągwi z wizerunkiem Matki Bożej Fatimskiej.

O niesienie baldachimu proszę Panów z Rady Parafialnej i Związku Podhalan. O oprawę muzyczną proszę pana Organistę, Porębiański Ród i Chór parafialny Gloria Dei. O zabezpieczenie trasy, tak jak co roku, proszę Panów z Ochotniczej Straży Pożarnej. Dzieci z klas trzecich proszę o przybycie na procesję w strojach z I Komunii świętej. Próba dla dziewczynek sypiących kwiatki w środę po mszy świętej o godzinie 18.00. Próbę przed kościołem poprowadzi siostra Bernadetta.

9. Po tej uroczystości przez cały tydzień oktawa Bożego Ciała. Proszę o służbę przy niesieniu figur i baldachimu te asysty, które będą nam posługiwać w Boże Ciało. Procesje eucharystyczne wokół naszego kościoła będą się odbywały codziennie o godzinie 17.00, przez całą tak zwaną oktawę Bożego Ciała. Nie sprawiajmy Chrystusowi zawodu obojętnością, wykrętem czy lenistwem. Jak On pragnie być blisko nas, tak my przychodźmy jak najczęściej do Niego.

10. Nabożeństwa czerwcowe codziennie po mszy świętej o godz. 18.00 jedynie w czasie procesji Oktawy Bożego Ciała odmówimy zaraz po nieszporach , a po litanii odmówionej  wyruszy procesja wokół kościoła. Tak będzie od piątka do piątku następnego tygodnia. (W poniedziałki po Mszy św. o godz. 07.00,)

11. Składam podziękowania za sprzątanie w minionym tygodniu świątyni rodzinom z osiedli: Kozyry i Ostra: Liberda Barbara; Kozyra Agata; Liberda Stefania; Cudakiewicz Stanisława; Liberda Bronisława; Kozyra Jolanta; Kozyra Stanisława; Strama Katarzyna. W najbliższym Tygodniu proszę o sprzątanie rodziny z osiedli: Chyby i Nowina Prace proszę wykonać w środę ( przed Bożym Ciałem) i w sobotę o godz. 9.00.

12. Zachęcam do lektury prasy katolickiej, która można nabyć u ministrantów na zewnątrz kościoła.
 

Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej - Koninkach  tel. 18 33 17 210   www.parafiakoninki.pl    mapa witryny   projekt i wykonanie M.S.