XXIV Niedziela Zwykła – 14.IX.2014R.

1. Czerwony kolor szat liturgicznych wskazuje nam, że nie przeżywamy dziś 24. niedzieli w ciągu roku, lecz – jak to już słyszeliśmy w trakcie Mszy św. – została ona zastąpiona obchodem święta Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to jedno ze świąt, które swoją rangą przewyższają niedziele w ciągu roku i są obchodzone również wtedy, gdy wypadają w niedzielę. Są to święta, podczas których wspominamy szczególnie ważne wydarzenia z naszej historii zbawienia.

2. Podobnie jest z dzisiejszym świętem. Zostało ono ustanowione na pamiątkę odnalezienia relikwii Krzyża przez cesarzową Helenę, matkę cesarza Konstantyna, który przed bitwą z Maksencjuszem na moście Muliwijskim, nieopodal murów Wiecznego Miasta ujrzał wtedy płonący krzyż i napis: „W tym znaku zwyciężysz". Nazajutrz na jego rozkaz na tarczach żołnierzy zostały wymalowane krzyże. I wkrótce okazało się, że symbol śmierci stał się symbolem zwycięstwa, bo Konstantyn pokonał Maksencjusza. W 313 roku cesarz ogłosił edykt wolnościowy, kładący kres prześladowaniom religijnym, a krzyż stał się symbolem chrześcijaństwa. Dziś będzie można ucałować po każdej Mszy św. Krzyż przywieziony z Ziemi świętej i poświęcony w Bazylice Męki i Śmierci Pana Jezusa.

3. W sąsiedztwie święta Podwyższenia Krzyża Świętego w kalendarzu liturgicznym pod datą 15 września (tj. jutro) umieszczono wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Matki Bożej, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem, również w Jego męce, cierpieniu i śmierci.

4. Dziś rozpoczynają się kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców, są one częścią Tygodnia Wychowania, który rozpoczyna się zawsze w trzecią niedzielę września. Pamiętajmy o tej inicjatywie w naszych modlitwach, a także – na ile pozwala nam na to zdrowie – możemy podjąć w tej intencji jakieś choćby małe wyrzeczenie, rezygnując na ten tydzień np. z używek, rozrywki czy też ze spożywania jakiegoś określonego pokarmu czy smakołyku. Te rzeczy same w sobie są dobre, ale chodzi o to, by wesprzeć modlitwę również wyrzeczeniem i ofiarować to w intencji dobrego wychowania dzieci i młodzieży, abyśmy mieli społeczeństwo moralnie i duchowo silne i stabilne.

5. Jeśli zaś jesteśmy rodzicami, to postarajmy się szczególnie w tym tygodniu znaleźć dodatkowy czas dla naszych dzieci i właśnie z nimi wyjść do kina czy do teatru, porozmawiać na temat tego, czego się ostatnio uczyły, co ich szczególnie zainteresowało lub zaniepokoiło, czego od nas oczekują. Nie żałujmy czasu na wychowanie naszych dzieci, gdyż to właśnie jest najważniejszą inwestycją nie tylko w ich rozwój, ale także w rozwój całego społeczeństwa.

6. Dzisiaj jest druga niedziela miesiąca dlatego Panie i Panowie z Rady Parafialnej będą mieć dyżury w pod chórem kościoła, ktokolwiek pragnąłby złożyć ofiarę na remont kościoła, można złożyć im po każdej Mszy św. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

7. Pragnę serdecznie podziękować za otrzymane pieniądze do Rady Sołeckiej i od całej naszej wsi Poręby Wielkiej 8.400 złotych za 30 kubików sprzedanego drewna, oraz za 700 złotych od pielgrzymów do Kalwarii Zebrzydowskiej, pieniądze te zostały przeznaczone na okna i na ogrzewanie ( piece do kościoła). Jestem wdzięczny za wszelką pomoc otrzymaną od parafian.

8. Serdecznie zapraszam rodziców klas III na ważne spotkanie związane z przygotowaniem dzieci do I Komunii i spowiedzi święte, w piątek 19.09.2014 po Mszy św. wieczornej. Proszę wszystkich rodziców o obecność.

9. W kalendarzu liturgicznym pod datą 18 września, tj. najbliższy czwartek, przypada święto św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. Święto to wpisuje się w obchody Tygodnia Wychowania i ukazuje nam postać młodzieńca zdecydowanego, który dążąc ku wyznaczonym sobie ideałom świętości życia, nie uległ niewłaściwym wpływom środowiska, w którym się obracał.

10. Bardzo dziękuję za liczny udział w nabożeństwie fatimskim w ostatnią sobotę. Dziękuję osiedlom : Rusnaki, Tramy za przystrojenie i niesienie figury Matki Bożej, rodzicom, którzy przyprowadzili małe dzieci do sypania kwiatków, dzieciom w strojach pierwszokomunijnych, Porębiańskiemu Rodowi za śpiew, Nadzwyczajnym szafarzom, ministrantom, lektorom , OAZIE, panom niosącym baldachim, oraz wszystkim parafianom, gościom obecnym n nabożeństwie Fatimskim.

11. Jak zauważyliśmy wszyscy już mamy prawie połowę wymienionych okien, drugie wymienimy wszystkie w tym tygodniu, pragnę serdecznie podziękować AKPO S C MONIKA BUKOWIEC KRZYSZTOF BUKOWIEC z Raciechowic, Zapraszam w nowym tygodniu od wtorku Pana Bronisława, oraz nowe osoby do pomocy na każdy dzień do soboty.

12. W rocznicę napaści sowieckiej na Polskę / 17.IX. / we wtorek o godz. 18.00. będziemy się modlić w int. Sybiraków, oraz za tych co oddali życie w obronie naszej Ojczyzny.

13. Zapraszam na spotkanie robocze Radę Parafialną , przedstawicieli OAZY, Grupy Porębiański Ród, Chóru Parafialnego, siostrę katechetkę, Pana organistę Nadzwyczajnych szafarzy w sobotę 20.09. o godz. 19.00 na plebanię. Spotkanie to jest bardzo ważne , obecność jest wskazana, a nawet obowiązkowa chodzi o przygotowanie o uroczystości koronacji Matki Bożej Fatimskiej i godnego przyjęcia Ks. Kardynała w naszej Parafialnej wspólnocie.

14. Dziękuję za sprzątanie kościoła w minionym tygodniu rodzinom: Skowronek Joanna; Wieczorek Jadwiga; Pranica Janina; Gniecka Wiktoria; Gniecka Justyna; Gniecka Elżbieta; Sobczak Andżelika; Sobczak Monika za ofiarę 60 zł. na potrzeby świątyni. Proszę w tym tygodniu o sprzątanie kościoła w sobotę o godzinie o godz. 09.00 rodziny z Osiedli: Morgi i Kaciki.

15. Zachęcam do lektury prasy katolickiej, która można nabyć u ministrantów na zewnątrz kościoła.

 

Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej - Koninkach  tel. 18 33 17 210   www.parafiakoninki.pl    mapa witryny   projekt i wykonanie M.S.