Uroczystość Trójcy Przenajświetszej 15.VI.2014r.

1. Dzisiaj, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, ze szczególną czcią Kościół wypowiada modlitwę: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…”. Warto też zdać sobie sprawę, że ile razy świadomie i pobożnie wykonujemy znak krzyża, modlitewnie wielbimy Trójcę Przenajświętszą – jednego Boga w trzech Osobach. Jeśli dzisiaj człowiekowi, nawet chrześcijaninowi, trudno pojąć tę prawdę, tym bardziej módlmy się o Bożą mądrość i o światło Ducha Świętego. I oby wszystko w naszym życiu było czynione na chwałę Trójcy Świętej!

2. W czwartek Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W tym dniu za pobożne uczestnictwo w procesji można uzyskać odpust zupełny. Msze święte o godzinie: 8.00, 10.00 z procesją i 17.00. Procesja po mszy świętej o godzinie 10.00. Tradycyjnie pójdziemy wokół świątyni i osiedlem Starmachy. W procesji Bożego Ciała wyrażamy miłość do Pana Jezusa i jesteśmy świadkami wiary w Jego obecność w Komunii świętej. Nasza obecność jest nieodzowna. Niech na msze święte o godzinie 8.00 i 17.00 przyjdą tylko Ci, którzy z ważnych powodów nie mogą być na mszy świętej połączonej z procesją. Niech w oknach naszych domów na tę uroczystość pojawią się ołtarzyki z obrazami Serca Pana Jezusa lub Matki Bożej. W czasie trwania procesji, gdy musimy zostać w domu, starajmy się nie oglądać telewizji i nie słuchać radia. Niech to będzie czas modlitwy i skupienia. Szczególnie mile widziany jest strój góralski w czasie tej głównej uroczystości. Procesja wyruszy do I ołtarza u P. Domańskich , ostatni ołtarz będzie ( czwarty u p. Burnusów).

3. O przygotowanie ołtarzy proszę:


  • Ołtarz pierwszy - przy domu p. Domańskich ––osiedle Porębscy.
  • Ołtarz drugi – przy domu p. Tramów ––osiedle Kaciki i Morgi o pomoc proszę młodzież z Oazy.
  • Ołtarz trzeci – przy domu p. Zapałów ––osiedle Mościska i Borek;
  • Ołtarz czwarty – przy domu p. Burnusów –o pomoc proszę z osiedla Rusnaki ;


O nadzorowanie prac proszę przedstawicieli Rady Parafialnej opiekunów wyznaczonych osiedli. Proszę wszystkich parafian o przynoszenie kwiatów ogrodowych i polnych na dekoracje ołtarzy do tych rodzin, które będą budować przy domach ołtarze. Przedstawicieli rodzin, przy których będą ołtarze zapraszam na spotkanie we wtorek o godzinie 19.00 na plebanię, przedstawicieli Oazy, Porębiańskiego Rodu, P. Organistę, Straży Pożarnej.
Prosimy o przygotowanie figur, udekorowanie kwiatami i niesienie w czasie procesji a potem w oktawie.

  • Figurę Matki Bożej Fatimskiej dużą – osiedle Misiury, Białonie,
  • Figurę Matki Bożej fatimskiej małej –. osiedle Gąsiory, Mrauty
  • Figurę Pana Jezusa –osiedle Filipy i Brzyzek
  • Figurę Matki Bożej Niepokalanej (białą)– osiedle Jopki, Kaczory, Chlipały.
  • Figurkę dzieciątka Jezus dzieci z Grupy Misyjnej.

Pana Pawła Kozyrę proszę o niesienie chorągwi z wizerunkiem Matki Bożej Fatimskiej.
O niesienie baldachimu proszę Panów z Rady Parafialnej i Związku Podhalan. O oprawę muzyczną proszę pana Organistę, Porębiański Ród i Chór parafialny Gloria Dei. O zabezpieczenie trasy, tak jak co roku, proszę Panów z Ochotniczej Straży Pożarnej. Dzieci z klas drugich i trzecich proszę o przybycie na procesję w strojach z I Komunii świętej. Próba dla dziewczynek sypiących kwiatki w środę po mszy świętej o godzinie 18.00. Próbę przed kościołem poprowadzi siostra Wiesława.
Po tej uroczystości przez cały tydzień oktawa Bożego Ciała. Proszę o służbę przy niesieniu figur i baldachimu te asysty, które będą nam posługiwać w Boże Ciało. Procesje eucharystyczne wokół naszego kościoła będą się odbywały codziennie o godzinie 17:15 przez całą tak zwaną oktawę Bożego Ciała. Nie sprawiajmy Chrystusowi zawodu obojętnością, wykrętem czy lenistwem. Jak On pragnie być blisko nas, tak my przychodźmy jak najczęściej do Niego.

4. Nabożeństwa czerwcowe codziennie po mszy świętej o godzinie 07.00, jedynie w czasie procesji Oktawy Bożego Ciała odmówimy zaraz po nieszporach, a po litanii odmówionej wyruszy procesja wokół kościoła. Tak będzie od piątku do piątku następnego tygodnia.

5. Powolutku nasze prace z wymianą okien dochodzą do finału: jeszcze tylko brakuje pięciu szyb trzy wstawione zostaną do środy, diw pozostałe najdroższe dopiero w następnym tygodniu. Myślę że na boże ciało zobaczymy już efekt naszej i Waszej ciężkiej pracy. Dlatego jeszcze do środy włącznie Msze św. i odprawiane będą tylko rano o godz. 7.00.

6. Składam podziękowania za sprzątanie w minionym tygodniu świątyni rodzinom: Kurek Zofia; Kurek Józefa; Kaciczak Halina; Pitek Zofia; Cichorz Marta; Kurek Maria; Pitek Genowefa; oraz rodzicom bierzmowanym: Misiura Renata; Pachowicz Stanisława; Zapała Agata; Cichorczyk Józefa; Luberda Maria; Antosz Stanisława .Osiedlom Kurki i Halamy dziękuję za ofiarę na kwiaty 70 złotych. W następnym tygodniu proszę o sprzątanie osiedle Misiury. Prace proszę wykonać w poniedziałek i w sobotę o godz. 9.00.

7. Zachęcam do lektury prasy katolickiej, która można nabyć u ministrantów na zewnątrz kościoła.

 

Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej - Koninkach  tel. 18 33 17 210   www.parafiakoninki.pl    mapa witryny   projekt i wykonanie M.S.