OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE VI Niedziela Wielkiego Postu 13.III.2014r.

Niedziela   Palmowa  Męki Pańskiej

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tym tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż w Nim”! Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal z powodu naszych nieprawości, po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.

2. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii.

3. Dzisiaj procesja z palmami na mszy świętej o godzinie 10.00. Po mszy świętej wybór najpiękniejszych palm wykonanych własnoręcznie.

4. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej parafii o godzinie: 18.00. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny.

5. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły. Liturgia Meki pańskiej o godzinie 18.00 wcześniej Droga Krzyżowa o godzinie 15.00 Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego.

6. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów od godziny 9.00 do 12.00 co 20 minut. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Truduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich Parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godzinie 18.00. Rezurekcja w Niedzielę o godzinie 6.00.

Od Wielkiego Czwartku do Poniedziałku Wielkanocnego nie odprawia się mszy świętych pogrzebowych.

7. Zapraszam na Gorzkie Żale na godz. 14.00. W czasie nabożeństwa zbiórka na dekoracje Grobu Pańskiego i Ciemnicy, Za złożone ofiary składam serdeczne podziękowanie. Dziękuję za ofiary do Grobu Pańskiego od Róży Marii Cichorczyk 100 zł., Róży Marii Tram 130 zł., Róży Męskiej 100 zł., Róży Wiktorii Domagały 150 zł., Bogumiły Hryniawskiej 200 zł., Marii Cichorz 100 zł., Antoniny Misiury 200 zł..

8. Dzisiaj Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii. zbieramy się pod kaplica w Parku o godzinie 18.00. Proszę na to nabożeństwo zabrać świece.

9. Wyjazd młodzieży i dzieci z oazy, a także z grupy misyjnej i ministranckiej na diecezjalne uroczystości Wielkiego Czwartku do Krakowa Łagiewnik o godzinie 8.30, powrót około godziny 14.00.

10. Chrzest święty w Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia na mszy świętej o godzinie 10.00 . Zapraszam na spotkanie przed sakramentem chrztu rodziców i rodziców chrzestnych po Mszy św. w środę 16.04. 2014 do salki katechetycznej.

11. Bardzo dziękuję za sprzątanie kościoła rodzinom: z osiedla Nowina i Kozyry : Zapała Bożena; Zapała Teresa; Zapała Janina; Zapała Paulina; Kozyra Jerzy; Kozyra Agata; Kozyra Jolanta; Kozyra Stanisława; Kozyra Józef; Kozyra Katarzyna; Ogiela Katarzyna; Igielska Maria; Strama Katarzyna i ofiarę 110 zł. na kościół i na kwiaty do grobu. Proszę o utrzymanie porządku w naszej świątyni w nadchodzącym tygodniu rodziny z osiedla MALARZE. Prace proszę wykonać we wtorek i w sobotę o godz. 09.00.

12. Zachęcam do lektury prasy katolickiej, która można nabyć u ministrantów na zewnątrz kościoła.